Sunday, 30 September 2018

Bougatsa - Selanik Böreği

Benim gibi farklı tatlara düşkün, her gördüğünü tadıp evde yapmadan duramayan biri için Bougatsa'yı yani Selanik Böreğini bu yaza kadar denememiş olmak gerçekten çok ilginç; Selanik'e gittiğim de düşünülürse. Bu efsane lezzeti aslında Yunanistan'da kahvaltıda yemekmiş adet ancak bence yemek sonrası için de müthiş bir tatlı. İşin içine baklava hamuru girince yaklaşık 20 tarif okudum izledim ve sonunda her zamanki gibi kendi tarifimi yazdım, yaptım ve sonuç inanılmaz başarılı oldu. Elbette bir sonraki bougatsam daha iyi olacak bundan dolayı size verdiğim tarif, benim yaptığımın iyileştirilmiş versiyonu. Şimdiden afiyet olsun.Bu tatlının orjinali irmik ile. Ancak bazı tariflerde un da gördüm. Evinizde irmik yoksa ve şu saniye yapmak istiyorsanız unla devam edin ancak olayın özü baklava hamuru içinde irmikli muhallebi olduğu için bence irmiksiz yola çıkmayın.
Ben biliyorsunuz şeker kullanmayı sevmiyorum onun yerine hurmadan şeker imalatı ile baking yapıyorum ancak bu tatlının rengi açık olmalı. Bundan dolayı bu sefer agave şurubu kullandım. Benim gibi şeker takıntısı olmayanlar benzer miktarda toz şeker de kullanabilir.

Muhallebisi:
2 yumurta+1 yumurta sarısı
4 çorba kaşığı agave şurubu (tatlıcıysanız 5 kaşık da koyabilirsiniz)
1 paket vanilin
Yarım bardak irmik
1 litre süt
2 minik küp tereyağı

Börek kısmı için:
Eritilmiş tereyağı
Baklava hamuru

Yumurtaları ve agave şurubunu çırpıp içine vanilini ekliyoruz. Ardından da irmiği. Sonra yavaş yavaş sütü ekliyoruz iyice çırparak. Daha sonra bu karışımı bir tencereye alıp kıvam alana dek yine çırparak karıştırıyoruz. Kıvamı muhallebi gibi olacak ne çok sulu ne çok katı. Unutmayın bu karışım daha fırına girecek. Eğer karışımınız çok katı olduysa süt ekleyin, çok sulu olduysa biraz irmik ekleyin, bu şekilde kıvamı dengeleyebilirsiniz. Ocağı kapatınca da içine 2 minik küp tereyağını atıp karıştırıp ocaktan alın.

Bir dikdörtgen borcamı tereyağı ile yağlayıp içine 5 kat baklava yufkası koyacağız, her birinin arasını erimiş tereyağı ile fırçalayarak. Sonra içine irmikli muhallebiyi ekliyoruz. En üstüne de 3 kat baklava yufkası yine. Ancak bu sefer fırça ile tereyağı sürmek değil de katlar arasına fırça ile sıçratarak sürüyoruz tereyağını ki çıtır olsun iyice. Benim resimlerde ben bükerek koydum size buna bakmayın. Bundan sonrakinde düz koyacağım. Eğer çok şekil yapmak istiyorsanız 3 kat düz yufka üzerine 3-4 yufkayı bükerek (buruşturarak) koyabilirsiniz yan yana. Üzerine de tereyağı sıçratıyoruz. Ben güzel kızarsın diye biraz esmer şeker de serptim.
Fırından çıkarınca biraz ılımasını bekleyin, sonra üzerine bol tarçın ve toz şeker serpip afiyetle yiyin :)

 sonra üzerine bol tarçın ve pudra şekeri ile servis edin.

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...