Tuesday, 17 July 2018

Sugar-free Blueberry Cake

Summer is amazing not only because of warm weather and holidays but also because of the veggies and fruits of the season. Berries are my favorite and I eat them in a lot of ways. As fruits, on the top of my bowls or porridge, in cakes or on plain yoghurt. On Sunday, I realized I had too many fresh berries in my fridge so I thought of baking a sugar-free blueberry cake.
Yaz sadece sıcak  hava ve deniz/güneş tatilleri sebebiyle değil aynı zamanda çıkan meyve ve sebzeler açısından da çok güzel. Çilek ve yabanmersini benim favorilerim. Özellikle bu ara marketlerde taze yabanmersini bol o sebeple siz de bu faydalı meyveden bolca faydalanabilirsiniz. Ben son haftalarda meşhur acai bowl'un şeftali ve muzla olanına ekliyorum yabanmersinini. Veya genelde yaptığım muzlu kek yerine tamamen şekersiz olarak bu keki yapıyorum. İşte tarifi:


Yabanmersinli şekersiz kek:

Malzemeler:

2 yumurta / 2 eggs
4 büyük hurma (az miktarda kaynar suda beklemis ve ezilmis) /4 big dates mashed with boiling water (take the seeds out!)
1 tatlı kaşığı eritilmiş tereyağı (sıcak olmasın) / 1 dessert spoon of soft butter
Kabartma tozu yarim paket /baking soda
1 cay kasigi vanilya özü veya yarim paket vanilin (paketli vanilinlerde seker oluyor)
1 avuç taze yabanmersini /a bowl of blueberries
1 yemek kasigi yogurt / 1 tablespoon of plain yoghurt
1 tatli kasigi tarcin / 1 dessert spoon of cinnamon
Alabildigine un (yaklasik 2 su bardagina denk geliyor, ben bu kekin hamurunu biraz yumusak biraktim yani akiskan bir doku elde ettiniz mi tamamdir)
(un olarak ben kek unu ile tam bugday ununu karıştırdım)
Flour about 2 cups. The batter should be flowy so add the flour step by step

Fırını 190 derecede ısıtıyoruz
Yumurtalarla ezilmiş hurma sıvımızı çırpıyoruz sonra tereyağını ve diğer malzemeleri ekliyoruz.
Unu koyarken elekten geçirmeyi, en son yabanmersinlerini eklerken onları una bulamayı unutmayın.
190 derecede 15 dakika, 210 derecede bir 15 dakika daha pişirin. Kekiniz kozardıysa ine kürdam yardımıyla bakıp kürdan temiz çıkıyorsa kekinizi fırından alın
Preheat the oven to 190 degrees. Mix dates, eggs and butter then add the other ingredients. Add the blueberries in the final step
Baking takes about 30 min.


Afiyet olsun!No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...