Friday, 26 January 2018

Misafir Yazar: Anın İçinde Bulunmak


Günümüzde çok hızlı bir tempo içerisinde yaşıyoruz. Hemen hemen her an bir şekilde meşgulüz.  Bu ortamda zihnimiz çoğu zaman içinde birçok sesin ve konuşmanın var olduğu bir konferans salonu veya kapatılamayan bir radyo gibidir. Sürekli söyler, anlatır, meşgul hatta rahatsız eder. Genellikle bu iç sesimizi ne susturabilir ne de tamamen istediğimiz şekilde yönlendirebiliriz. 
Hepimiz yaşadıklarımızı dikkat süzgecinden geçiririz. Dikkat, nereye giderse yaşam oraya doğru gelişir. Dikkati farkındalık meditasyonlarıyla eğitebilir, “şimdi”de olma tutumu geliştirebiliriz.  Kökleri binlerce yıllık tekniklere dayanan Mindfulness, Farkındalık uygulamalarının bilimsel verilerle kanıtlanmış yararları olduğunu da belirtmek isterim.

Böylece meraklı, anlamaya açık bir yaklaşımla, dikkati yaşadıklarımıza getirebiliriz. Anda yaşananları, düşünce ve duyguları yargılamadan fark etmek, bizi strese sokan olayla ona vereceğimiz yanıt arasında bir alan açar. Rahat ve odaklı bir zihinle, var olanı kabul etmenin, serbest bırakmanın, geçiciliğini kavramanın, sakin kalmanın ve çözümleri görebilmenin yolunu sunar. Amacımız düşünceleri durdurmak değil, düşüncelerin bizi içine çekmeden akıp gidişini izlemeyi öğrenebilmektir. Biz o düşünce ve duyguların kendisi değiliz. Belirli tekniklerle nefesi, bedeni, hisleri izlemeyi ve serbest bırakmayı öğrenen bir beyin, zamanla insanı engelleyen, kısıtlayan kızgınlık, güvensizlik, suçluluk gibi duyguları da serbest bırakarak özgürleşmeyi öğrenir.

Sporun beden kaslarını eğitmesi gibi Mindfulness da zihni eğitir.  Beyin taramaları düşüncelerin ve yaşananların beynin yapısını sürekli değiştirip şekillendirdiğini gösteriyor. Günde 10 dakika uygulamak (bir günün binde 7 si) beyinde olumlu biyolojik bir değişim yapar ve tüm yaşamı etkiler. İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış birkaç yararı şöyledir;

·         Stresi azaltır (amigdala küçülür), dikkat ve odaklanmayı artırır.

·         Öfke kontrolü ve duygusal denge sağlar.

·         İletişimi ve ekip uyumunu destekler.

·         İş hayatında, okulda, sporda, müzikte performansı artırır.

·         Uykuyu düzenler.

·         Fiziksel ve psikolojik iyiliğe, iç huzura katkı sağlar.En değerli ana, bu ana dönelim. Çünkü geçmiş geride kaldı, gelecekte olacaklar ise belirsiz, sahip olduğumuz tek şey ŞİMDİ, gelin keyfine varalım.

Farkındalığı günlük yaşama nasıl aktarabiliriz?·         Gün içinde zaman zaman nefesinizi izleyin ve nefeste kalın.

·         Yaptığınız her şeye daha çok bilinç katın. Örneğin, yediklerinizin tadını, kokusunu, dokunuşunu iyice hissederek yiyin.

·         İnsanları dinlerken dikkatinizi gerçekten onlara verin.

·         Keyifli bir ortamda algıladıklarınızı fark edin: renkler, sesler, kokular, dokunsal hisler, tatlar. Şimdi sizi aşağıdaki Mindfulness uygulamalarını yapmaya davet ediyorum. Her bir adımı hissetmek için kendinize zaman tanıyın.BEDENLE BAĞ1. Dikkatinizi nefesinize verin. Doğal ve sakin nefes. Burun, boğaz, göğüs, karındaki akışının farkında olun. Rahat ve huzurlu nefes… (Birkaç nefes)2. Dikkatinizi ellerinize verin.

*Ellerinizi bakmadan hissedin…onları içeriden hissedin… Dokundukları yeri fark edin...

* Avuçları, ellerin üstünü algılayın… Cildi… Parmak uçlarını hissedin...Tırnakları… Parmaklardaki küçük kemikleri…

*Herhangi bir temas varsa dokunduğu yerin dokusu… sertlik/yumuşaklığını…

*Elin çevresindeki havayı hissedin…3. Dikkat ayaklarınızda.

*Bakmadan, ayaklarınızı hissedin... Onları içlerinden hissedin…

* Yerle temasını hissedin... Giyiyorsanız, ayakkabılarla temasını hissedin…

* Parmakları fark edin, birbirlerine değiyorlar mı?...

*Tabanlar, topuklar, herhangi bir titreşim, hassasiyet, var mı?... Sıcaklık, soğukluk hissi? …

*Şimdi dikkati bacaklara çıkarın ve (oturuyorsanız) oturduğunuz yeri hissedin... Oturduğunuz yerin temasını…

*Vücudun oturduğunuz yere verdiği ağırlığı... Yer çekimiyle oturduğunuz yere yaptığı basıncı fark edin…4. Dikkatinizi ayaklardan çevreye yöneltin. Çevrenizdeki alanı hissedin…STRESLİ DUYGUYU YATIŞTIRIN

Stres yaratan duyguları fark etmek, tanımak ve isimlendirmek, beynin fren pedalı gibi davranan bölümünü harekete geçirir, hissedilen duygunun şiddeti azalır. Başlangıç olarak bu küçük uygulamayı şimdi denemenizi öneririm.  Amacı, zihni kısırdöngüden, karmaşık düşünceler arasında bilinçsizce savrulmaktan çıkarmaktır. Gün içinde istediğiniz anlarda yapabilirsiniz.

1. Bir an için sakince durun ve dikkati düşünce, duygu ve bedenin hissettiklerine verin.

*Bu anda düşünceleriniz neler?

*Duygular ve bedensel hisler neler? 

*Bir gerginlik var mı? Yargılamadan izleyin, sadece bilincinde olun.

*Bir duygu fark ediyorsanız isimlendirin. “Bedenimde ………….. fark ediyorum.”2. Dikkati nefese getirin.  Nefes alıp veren bedeninizi birkaç nefes izleyin.


Selmin Erk
Instagram: selminerk
selminerk@gmail.com

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...