Thursday, 14 December 2017

Ayşegül Mutfakta: Muzlu Kek

Arkadaşlarımın bana çaya geleceği bir günün sabahında uyanır uyanmaz "muzlu kek de yapacağım" deyip kendimi mutfağa atmam ve her zamanki gibi göz kararı ve iç sesimin beni yönlendirmesiyle yeni bir tarif yazıvermem... Yukarıda gördüğünüz versiyonu biraz daha Banana Bread'e çalan bir denememin ürünü ancak ben size asıl kek gibi olanının tarifini veriyorum zira o, çoğunluğun damak tadına uyan ve geleneksel malzeme ve ölçülerle yapılmış bir kekmiş gibi tada sahip, ancak aslında sağlıklı bir kek. Herkese şimdiden afiyet olsun :)

Malzemeler:
2 bardak siyez unu
3/4 bardak normal un
2 yumurta
Kabartma tozu
Yarım paket valinin
1 büyük muz
1 bardağa yakın krema
2 kaşık tepeleme kahverengi şeker
1 bardağa yakın agave şurubu
Biraz ceviz
 Sıvı malzemelerle kuruları ayrı kaplarda bir araya getirip güzelce karıştırdıktan sonra, sıvıları yani yumurta, krema ve agave şurubunu unlu karışıma katıyoruz. Bunları karıştırdıktan sonra üzerine küçük küçük dilimlediğimiz muzları ve elle rastgele parçaladığımız cevizleri ekliyor, karıştırıyor ve önceden 200-220 derece civarında ısıtılmış fırına atıyoruz.
Kevin pişme süresi 20-30 dakika civarı. Piştiği an zaten resimde gördüğünüz gibi kızarıyor. Herkesin fırını farklı pişirmeye sahip olduğu için net zaman vermiyorum ancak dışı bu şekilde kızarıp kekiniz kabardığında, fırını açıp, keki dışarı ÇIKARTMADAN, kürdan veya bıçak batırarak, içinin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Bıçak veya kürdanda sıvı izler varsa biraz daha pişirmeniz gerekiyor demek.
Kek fırından çıktıktan sonra biraz bekleyip daha sonra kaptan çıkarıp servis yapabilirsiniz. Yazının kapak fotoğrafındaki Banana Bread'in bu kekten farkı ne diye soracak olursanız, muzları ezerek ekledim, normal un yerine tam buğday unu, krema yerine ise süt kullandım. Amacım deneme yapmaktı ve deneme sonucu ortaya harika bir Banana bread yani muzlu ekmek çıktı. Arzu ederseniz bu şekilde de yapabilirsiniz.

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...