Monday, 28 August 2017

Tatili Faydalı Geçirmenin Yolları

Uzun bir tatil, gerek seyahat planları olanları gerekse yaşadığı şehirde kalanları oldukça sevindiriyor, zira rahatça dinlenmek veya uzun zamandır ertelediğimiz işleri yoluna koymak için, işten uzak harika bir zaman dilimi bu. Ben de bu seneki Kurban Bayramı tatilini iple çekiyordum çünkü seyahat etmeden evimde kalabileceğim nadir zamanlardan biri olacaktı. Tatillerde şehirde kalmak ve evde zaman geçirmek beni inanılmaz mutlu ediyor, evim tek dinlenebildiğim yer olduğu için. Dinlenmenin yanı sıra, yapmaya fırsat bulamadığım birçok şeyi de bu tatil zamanında aradan çıkartıp haftayı hem dinlenmiş hem de işlerimi halletmiş olarak tamamlamayı umuyorum. Sadece şehirde kaldığımda değil, sakin bir tatile çıktığımda da genelde bu tip bekleyen hobi/iş konuları ile alakalı şeyleri yanıma alır, deniz kenarında dinlenirken bir yandan da kendime ek mutluluklar katarım. Siz de tatilinizi verimli geçirmek istiyorsanız, uzun boş zamanlar için önerilerimi mutlaka okuyun. :)- Yaz sonuna yaklaşırken, güneşten yıpranmış cildimize, ellerimize ve saçlarımıza çeşitli maskeler yaparak onları Sonbahar'a iyi şekilde hazırlayabiliriz. El için yeni favorim Nuxe'ün anti-aging el kremi. Saç maskesinde Toni&Guy ve Aveda ürünlerini çok seviyorum, maskeleri anında etkili. Cilt için temizlemede kil maskeleri, nemlendirmede ise Darphin'in ürünlerini oldukça doğal buluyorum. Tek kullanımlık kağıt maskeler de çok eğlenceli ancak bu uygulamaları yaparken cilt tipinize uygunluğuna dikkat etmeyi unutmayın.

- Şu an herkes Game of Thrones sezon finali için yanıp tutuşuyor ancak benim gibi henüz 7.sezona gelememiş olanlar, spoiler almamak için sohbetlerde kulaklarını tıkıyor, instagram hikaye bölümünde, insanların (neden olduğunu anlayamadığım) dizinin en kritik bölümlerinden yaptığı yayınları görmemek için devamlı ekranı sola kaydırıyor ve bir yerden sonra "başlarım Cersei'nize de Jon Snow'unuza da diyerek "aşırı popüler olmuş hobilerden soğuma" eğilimine giriyor. İşte siz de bu sulardaysanız şu an, size dün keşfettiğim harika bir diziyi; "The Sinner"ı öneririm. Jessica Biel'in oynadığı dizinin ilk bölümünde "ee dizi baştan bitti" diyorsunuz ancak asıl merak uyandıran anlar o bölümden sonra başlıyor ve kahramanın psikolojik betimlemesinin içinde kendinizi kaybediyorsunuz. Ben bu heyecana kapıldım ve bu tatil fırsat buldukça izleyip yeni bölümün yayınlanmasını Khaeesi'ciler gibi heyecanla bekleyeceğim. İzlememiş olan kaldığını sanmıyorum!!! ancak hala varsa The Fall benim bu sene izlediğim en iyi yapımlardan biri. Psikolojik gerilim seviyorsanız, Belfast'ın puslu havasını merak ediyorsanız hemen bu diziye başlamalısınız :)

- Yabancı dil öğrenmek kimi için çok kolay kimi için inanılmaz zor. Bu iş biraz yetenek işi, bunu yıllar içinde çevremde gördüklerimden dolayı rahatlıkla söyleyebilirim. Yani bir dili devamlı çalışıyor ancak bir türlü öğrenemiyorsanız tavsiyem bir de o dilin konuştuğu ülkede ders almanız. Okuldan çıkıp eve/otele yürürken dahi o öğrendiğiniz dil konuşulacak dört bir yanınızda ve siz de minik minik de olsa, insanlarla o dilde iletişim kurup dili organik şekilde ilerletme şansını bulacaksanız. Bunun tatille ilgisini, öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeye gidin tavsiyesi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Ben size, bir dile başlarken temel olması için veya yıllar önce öğrendiğiniz ancak kullanmadığınız için unutmaya başladığınız dilleri yeniden hatırlamanız için çok pratik bir öneride bulunacağım. Akıllı telefonlara yüklenen uygulamalarla dil konusunu sıcak tutmak inanılmaz kolay. Duolingo ve Memrise bence oldukça faydalı uygulamalar ancak ben onların web edisyonlarını daha çok beğeniyorum. İkisinden birini seçelim derseniz Memrise daha varyasyonlu sorular ve cümle kalıplarıyla bir adım önde benim için. İngilizcem ve Fransızcam sayesinde kendi kendime çat pat konuşabildiğim İtalyancamı geliştirmeme yardımcı oluyor bu pratik uygulamalar.

- İş gereği devamlı sosyal medya ve akıllı telefonlarla meşgul olurken, karşıma çıkan birçok harika makaleyi, müsait zamanda okumak için bir yere not ediyorum ancak o müsait zaman asla oluşmuyor ve yazılar okunamadan birikmeye devam ediyor. Eminim bu size de sıkça oluyordur. Bu tatilde siz de, uyku düzeninden iş hayatında daha verimli olmaya, modadan sağlıklı beslenmeye uzanan birçok güzel konu hakkında faydalı yazılar okumak isterseniz önerim ManRepeller ve Huffington Post siteleri. Ve Stylishtimes.net 'deki 7 yıllık içerik :)

Herkese mutlu ve sağlıklı geçireceği verimli bir tatil diler, herkesin Kurban Bayramını kutlarım.

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...