Friday, 12 May 2017

Terlikle Şıklık

Pinko dress/elbise, Dior Diorever çanta/handbag, FentyXPuma by Rihanna terlik
Terlik modası dönem dönem hayatımıza girip aynı hızla çıkarak bizi yıllar boyu kullanılmayan terlikleri dolaplarda stoklamamıza ve eski resimlere bakıp, "bu şık kıyafetin altına neden terlik?" sorularını defalarca kendimize sormamıza sebep oldu. Son 2 yıldır yine aynı dönemdeyiz. Önce mule modası sonra Gucci'nin kürk ve tüylerle kışlıklaştırdığı modelleriyle terlikler sokakların vazgeçilmezi. Şu an neredeyse tüm markaların koleksiyonlarında yer verdiği loafer modeli terliklere bazı insanlar bayılırken bazıları da nefret ediyor ve özellikle erkeklerin çoğu, bu trend'i "çile" olarak yorumluyor. Oldukça maskülen bir parça olduğu için onlara hak vermemek elde değil ancak güzel kombinlendiğinde göze şık gelişini de inkar etmek zor. Terlik modasına damgayı, loafer tipi modeller vurmuş olsa da, maskülen olmayan, sizi zarif gösterecek terlikler de mevcut ancak elbette buradaki anahtar konu, doğru modeli seçmek ve doğru parçalarla birlikte kullanmak.

Ayak bileklerinizin kalınlık durumu terlik seçiminizin zarif duruşu ile yakından alakalı. Eğer bileğiniz kalınsa, resimde gördüğünüz tipte, tabanı Birkenstock gibi geniş olan, üzeri tüylerle süslü terlikler, bileğinizin karşıdan görünümünü hafif saklayacağı için sizi oldukça şık gösterecek. Eğer ince bilekliyseniz, aslında her tür terlik size yakışacaktır ancak kaba modeller ayağınızda olduğundan da kaba duracağı için daha ince kesimlere sahip, dar hatlı modeller size daha uygun. Örneğin soldaki krem rengi parça veya mule modellerin farklı renkleri sizi oldukça zarif görünecek. Gucci'nin meşhur terliklerini de ayak bileği kalın olan hanımlar tercih etmemeli.

Kıyafet tercihi olarak, terliğin süsü ne kadar yukarı doğru çıkıyorsa, pantolonun paçası da o kadar kısa olmalı. Eğer ayak bilekleri çok kalınsa, o zaman etek veya elbiselerle bu tip terlikleri tercih etmek gerekiyor ki tüm ilgi bileklere çekilmesin. Resimde görünen terlikler çok şık bir akşam için uygun değil, daha çok günlük yaşam için. Elbette şık ince topuklu terliklerle, bu modayı her okazyon için kullanmak mümkün ancak ben mahsus ince topuklu terlik fikri vermek istemedim, demode olduğunda o terlikler elinizde kalmasın diye. Örneğin resimde solda görülen H&M terliği ben 5 sene önce almıştım. O dönemde de terlik modası ucundan koklanıyordu ve modası geçmeyecek bu modeli alarak her daim giyme şansı buldum.
FentyxPuma terlik, Rihanna koleksiyonundan
Resimdeki terlikler saat yönünde; H&M, No21 x Kartell, Zara

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...