Tuesday, 11 April 2017

Saç Bakımı

Uzun yıllar çeşitli saç renkleri denedikten sonra kendime en yakışan rengin, kendi saçım üzerine uçlarda donuk tonlarda açık röfle olduğuna karar kıldım ve bir süredir bunu uyguluyorum. Elbette çevremden ve türlü kuaförlerden "şu saçının dibini açsak manyak olur" şeklinde yorumlar alsam da, bunu da denemiş ve kızıl diplerle mecburen bir yaz geçirmiş bir bayan olarak göz devirmelerim ve "bana bu konuynan alakalı ilişmeyin" türevinde söylemlerimle bu atakları savuşturuyorum. Kasım 2016 sularında, kardeşimin ısrarlarına dayanamayarak bu röfleleri artırmaya karar verip yeni bir balyaj serüveni için kuaförümün yolunu tuttum. Kendisi bana istediğim kızılsız sarı tonunun yakalanması için diplerimi biraz açması gerektiğini yoksa saçımın kopma riski olduğunu söylese de "Ali Beyciğim her seferinde bu sohbeti yapmaktan sen yorulmadın ama ben artık duyamaz hale geldim, haydi röfle paketlemeleri başlasın artık" diyerek süreci başlattım. Kızıl sarıdan nefret ettiğim için röflelerimi beyaza yakın bir sarı yaptırmak uğruna iki ayrı gün 4'er saati kuaförümde geçirdikten sonra istediğim saç rengine kavuştum. Kavuştum kavuşmasına ama saçlarımın uçları doğal olarak oldukça yıprandı. Koyu renk saça röfle yaptıran her kadın gibi benim de saçım dipten uzasa bile uçlarından kopmalar olduğu için saçımın uçları cılız duruyor ve saçım uzamıyordu. Herkes bana saçımı kestirmemi önerdi, birçok kuaför "bu nasıl saç ben nasıl fön çekeceğim?" gibi tripler yaparak saçımı kesmeye çalıştı ancak ben hepsine direndim ve saçlarımı kestirmeden uçlarını kurtardım. Nasıl mı?
Saçlarımı kestirmeden uzatmayı başardım ve bunu nasıl yaptığımı şimdi anlatacağım ancak ben o dönem saçımı sağlığına kavuşturana dek kendimi mutlu etmek için çıtçıt aldım ve saçımı uzun kullanabildim. Sizin de saçınız yıprandı ve bu konuyu kafanıza çok takıyorsanız çıtçıt ile geçici bir dönem için uzun saç keyfi yaşayabilirsiniz. Bakın çıtçıt diyorum kaynak değil. Kaynak hiç yaptırmadım ve yaptıran herkes 1-2 ay içinde çıkarttığını gözlemliyorum. Çıtçıt veya postiş, gerçek saçtan sizin saç renginize boyanabilen ve istediğinizde kendinizin dahi takıp çıkarabileceği bir toka aslında. Beni çok kurtardı söylemeden edemeyeceğim. Ancak artık saç uçlarım dolgunlaştığı ve saçım biraz olsun uzadığı için iki aydır kullanmıyorum çıtçıtları.
İnsanlardan aldığım tavsiyelere göre hindistancevizi yağı veya çam terebenti saç uzamasına yardımcı oluyormuş ancak ben onlarla uğraşmadan şu 3 ürünü kullandım. Belki sektörde bu ürünlerden daha etkili başka markalar ve ürünler vardır ancak bildiğiniz üzere, bir blogger olarak bana çok fazla ürün geliyor ve ben deneye deneye en beğendiklerimi okuyucularımla paylaşıyorum. Bu 3 ürün şu an elimdekiler içinde direkt sonucu gördüğüm, bence mucize ürünler.
resimdeki kızıl ton ışıktan olsa da saçımı ara ara mor şampuan ile yıkatmam gerekiyor soğuk tonu korumak için
Toni&Guy 'ın bu saç maskesini evdeki bir yığın ürün içerisinden çekip çıkarttığım ve kullanmaya başladığım güne şükrediyorum. Bence zaten saç ürünlerinde gelmiş geçmiş en iyi 3 markadan biri ve bu maske saçımı toparladı desem yalan olmaz. Normalde kuaförde yüksek fiyatlarla yapılan bakım yerine duşta saçınızı yıkadıktan sonra saçın hafifçe nemini alıp bu ürünü sürüyorsunuz ve bekliyorsunuz. Ben devamlı acelesi olan bir tip olduğum için saçımda 3-4 dakika tuttum ama her banyoda uyguladım. Siz haftada bir, temiz nemli saçınıza bu ürünü sürüp hatta havluya sarıp yarım saat beklerseniz çok daha fazla fayda göreceğinize eminim. Özellikle yıpranmış uçlara uygulayın.
Aveda'yı doğal içerikleri sebebiyle zaten çok seviyorum ancak bu şampuan ve krem ikilisi, her duş sonrası saçlarımı ipek gibi yaptı. Banyodan sonra saçıma bazen yine Toni&Guy'ın durulanmayan saç kremini, bazen ise herhangi bir markanın serumunu kullandım ve o şekilde taradım. Kasım'da yıpranan, Aralık'ta ağlayan saçlarım Ocak gibi düzeldi ve şu an oldukça uzun :) Öyle uzun ki bazı postişlerim bile kısa kalıyor yanında. Benim saçım hızlı uzayan bir tür olduğu için belki böyle bir ivme kazandı ancak 2 ay boyunca bırakın uzamayı, uçlardaki kopma sebebiyle olduğundan bile daha kısalmış olan saçlarımı bu şekilde görmek beni çok mutlu ediyor, şükürler olsun.
Kuaförlerin illa keselim ısrarlarına yenilmediğim için de çok mutluyum. Umarım bu tavsiyelerim sizin saçlarınıza da faydalı olur :)

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...