Friday, 31 March 2017

Ayşegül Mutfakta: Elmalı Bohça

İşten gelinen bir gün, hayallerde gezen mozaik pastalar krepler derken kendimi yine elmayı dörde bölüp ocağa koyarken buldum. Son aylarda canım tatlı istediğinde favorim ananas veya elmayı tarçınla birazcık pişirmek. Muhteşem bir lezzet oluyor gerçekten. Ancak dün akşam olayı bir üst boyuta taşıyayım hafta sonu da geliyor madem dedim ve evde bulunan lavaş/tortilla ile elmayı birleştirerek harika bir "tatlımsı" geliştirdim :) İşte tarifi!
Elmaları küp küp doğrayıp biraz tereyağı, tarçın, çok az su ve kahverengi şeker ile tencerede pişiriyoruz. Ben şeker yerine bal koydum ancak şekerle sorununuz yoksa siz mutlaka şeker koyun. Düşük ısıda pişirirseniz daha güzel lezzeti çıkıyor kırmızı elmanın. Elmaların yumuşaması önemli, tamamen ezilecek kadar pişirmeyin.

Ben bu süreci dün akşam yaptım, bu sabah da kahvaltıya hazır olsun diye 2.aşamayı tamamladım.

2.aşamada muffin kaplarını tereyağ ile yağlıyoruz sonra minik lavaşları/tortillaları (tüm marketlerde satılıyor benimki Uno ama başka markalar da gördüm) muffin kabına dikkatlice yerleştiriyoruz. Yerleştirirken yırtılan olursa altına yama yapın, pişince zaten bir gibi oluyor :) Pişirdiğimiz elma karışımının içine küp küp muz ekliyoruz (benim elmalarım şekersiz, az balla piştiği için ben muz da ekliyorum şeker niyetine, siz zaten şekerle yaptıysanız muza gerek yok). Hepsini güzelce karıştırıp bohçaların içine dolduruyorum.
Bohçaların dışarda kalan tüm kısımlarına süt ve tereyağı karışımı sürüyorum, arzu eden bu sürece de kahverengi şeker veya bal ekleyebilir. Ben çiçek gibi olan şekli sevdim aslında ancak bir de tam bohça gibi olsun diye bu süt yağ karışımı ile onları yapıştırdım. Bohça gibi değil ama güzel bir sandal oldular.
Tepsiyi fırına atıyorum çok çok kısa sürede 5-10 dakikada hazır oluyor zaten. Derece sorarsanız 180 derecede pişirdim. Aynı anda, cevizleri kırıp balla karıştırıp onları da fırınladım. Sunum yaparken bohçaların üzerine cevizleri ve pudra şekerini serpiyorum veeee bir aniden gelen ilhamla yaptığım yemek daha başarıyla sonuçlanıyor zira lezzeti harika olmuş. Bu satırları yazarken bir yandan bu bohçaları yiyorum :)
Afiyet olsun

1 comment:

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...