Tuesday, 21 February 2017

Valiz Hazırlarken...

Seyahate giderken birçok kadının ortak derdi "ne götürsem?" konusudur şüphesiz. Bazısı etrafındaki herkese sorar "sizce ayakkabı bunu götürsem kurtarır mı?" gibi soruları, kimi de ne varsa valize koyar, orada karar veririm düşüncesiyle. Oysa, eğer doğru valiz yaparsanız, hem gittiğiniz yerde "ay ne giysem" derdini yaşamazsınız hem de boş yere fazla eşya taşımamış olursunuz.
Devamlı seyahat eden, dönem dönem de yurtdışında yaşamış biri olarak söylemeliyim ki 2 oda dolusu kıyafetimden uzakta, tek valizli eşya dönemlerinde, giyinmek benim için en eğlenceli olay. Gelmeden kıyafetlerimi eşleştirdiğim için otelden çıkarken ne giyeceğim zaten hazır oluyor. Hatta inanır mısınız seyahat bitip eve döndüğümde giyilmemiş bir parça bile kalmıyor kimi zaman. Şimdi size bunu nasıl yaptığımı kısaca anlatacağım.
Öncelikle asla bir valizden fazlasıyla seyahat etmem. Orta-büyük boy Samsonite valizim benimle dünyayı geziyor. Eğer 5 günden fazla kalmalı bir seyahate gidiyorsam, daha büyük olan valizimi alıyorum. Eğer bir günlük iş seyahatine gitmiyorsanız, kendinizi kabin bagajı ile sınırlamayın. Büyük valiz alın. Belki gittiğiniz yerden bir şeyler alacaksınız. Bunu illa kıyafet diye düşünmeyin. Örneğin geçen aylarda, Lizbon'un dekorasyon malzemelerindeki zevkini bilmeden gitmiş olmama rağmen iyi ki büyük valiz almışım ki istediğim tüm eşyaları satın alıp evime getirebildim. Uçağa binerken ben mutlaka Goyard, Longchamp tipi bir çanta alıyorum yanıma ve içine kameramı ve yedek şık çantamı koyuyorum. Seyahate götürdüğüm yedek çantaları, bagaja gönderdiğim valizlere koymamak gibi bir alışkanlığım var. O sebeple size de kendi el çantanız dışında, uçağa bir tane büyükçe çanta almanızı tavsiye ederim ki böylece içinde kitap, dergi, çiğ badem gibi gereksinimleri rahatça taşıyabilesiniz.

Gelelim büyük valizin içini doldurmaya. Valizi fiilen açmadan evvel yapmanız gereken birkaç planlama işi var.

- Gidilen yerdeki hava durumu?
- Seyahat programı (davet var mı, şık yemeklere gidilecek mi, spor yapılacak mı)

Öncelikle bu 2 maddeye dayanan konulardaki zorunlu parçaları yerleştirmeliyiz valize. Bir davet varsa orada giyeceğimiz elbise, ayakkabısı, çantası veya trekking, hiking, tenis, kayak vs gibi aktiviteler olacaksa bunlara uygun spor kıyafetler ve onların ayakkabıları. Daha sonra boş vakitlerde giyeceğiniz kıyafetler. Long weekend denen, Persembe-Pazar veya Cuma-Pazar gibi seyahatler için tavsiyem maksimum 3 ayakkabı götürmek. Ben yolda mutlaka spor ayakkabı giyerim, kış ise yanıma bir bot, yaz ise babet, ve ek olarak topuklu şık bir ayakkabı alırım. Elbette Moda Haftası seyahatlerimde ayakkabı sayılarında çok ufak artışlar oluyor ancak inanın bana, 4 ayakkabıdan fazla götürdüğüm pek görülmemiştir. Orada giyeceklerinizi, gün gün, varsa etkinlik etkinlik planlar ve bunlarda benzer renk tonlarından ilerlerseniz, göreceksiniz ki hafif seyahat etmek gerçekten mümkün. Genelde valizimde giyilmemiş parça olmadan dönerim dedim ancak bu sizin yanınıza yedek kıyafet almayacağınız anlamına gelmiyor. Gündüz ve gece için, birer tane ekstra kıyafet sizin sigortanız olacaktır.

Kararsız kaldım, orada kombinlerim diye bütün dolabınızı valize sığdırmaya çalıştığınızda belki valiz yaparken işiniz kısa sürede bitecek ancak hem gittiğiniz yerde hem de eve döndüğünüzde daha çok yorulacaksınız.

Herkese mutlu seyahatler dilerim!

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...