Sunday, 12 February 2017

Makyaj - En Çok Sorulanlar

Özellikle Snapchat hesabımda modadan çok makyaj konuşuyorum desem yanlış olmaz herhalde. Devamlı çıkan yeni ürünler, varolan ancak bir anda aşırı ilgi odağı olan markalar, makyajda yapılması gerekenler konularında bana bir sürü soru geliyor da geliyor. Çoğunu genel yayınımdan bazılarını ise özel mesajlarla cevaplamaya çalıştığım bu sorulardan en çok gelen 3 tanesini, silinmeden kalabileceği için daha çok insana yardımcı olması amacıyla buraya da yazmak istedim. Sizin de başka sorularınız varsa, bu yazının altına yorumla bu sorularınızı iletebilirsiniz. Bir başka yazıda cevaplayacağıma emin olabilirsiniz :) İşte başlıyoruz!Soru 1: Kullanmadan evden çıkmadığınız makyaj malzemeleri nelerdir?

Bir çekim yoksa veya en iyi halimle görünmem gereken bir yere gitmiyorsam, CC krem, rimel ve ruj ile dışarı çıkıyorum. CC kremde ben Clinique'ten memnunum ancak daha birçok alternatif de bulunmakta. Ruj olarak ise ya Kylie Cosmetics ya da son dönem ikame favorim The Balm'ın likit mat rujlarından birini sürüp çantama atıyorum.
Eğer makyaj yapacağım yine günlük bir durum söz konusuysa, ince bir fondöten (Chanel), üzerine kontür ve allık şeklinde kullandığım mat bronzer (Mac minerals veya Anastasia contour kit), dudağıma açık renk ruj süreceksem gölgeli göz makyajı ve rimel kullanıyorum. Eğer dudağıma kırmızı veya bordo süreceksem, gözüme eyeliner ve rimel ile yetiniyorum.


Soru 2: En iyi rimel hangisi?

Bu konu çok tartışmalı zira bir rimelden beklediğiniz etki biraz subjektif bir konu. Herkesin kirpik yapısı ve sayısının da farklı olduğunu düşünürsek iş daha da karmaşıklaşıyor. Benim favorim Mac. Şu an muhtemelen 15.tüp bittiği için Nars ve Clinique kullanıyorum ama açıkcası bu Mac'in yerini tutamıyor. Estee Lauder'ın suya dayanıklı rimelini de öneririm. Çok güzel bir etki bırakıyor. Çoğu insanın favorisi Too Faced'in Better Than Sex isimli mascara'sını ise hala deneyemedim. O sebeple bir yorum yapamıyorum.


Soru 3: Kontür ve aydınlatıcı konularında yapılan hatalar nelerdir?

Ürün rengi ve uygulama yerlerinde hatalar yapılıyor. Birçok makyaj artisti dahi, yüz şeklini önemsemeden herkese ezbere uygulama yapabiliyorlar. Bundan dolayı kendi yüzünüzü en iyi kendiniz tanımalı ve malzemeyi ona göre uygulamalısınız. Örneğin kontür çizgisi kulak ortasından burna doğru düz bir hat şeklinde çekilir gibi bir mantık yerleşmiş. Eğer yuvarlak yüzlü bol yanaklı biriyseniz, bu kontür şekliyle fışkıran yanaklarınızla ortada salınabilirsiniz. Nerenizi kapatmak istiyorsanız oraya kontür, ortaya çıkarmak istediğiniz yerlerinize de aydınlatıcı kullanacaksınız. Bu derece basit aslında. Örneğin benim yüz yapıma sahip olanlar, kulaklarının üst kısmı ile orta kısmı arasına fırçayı koyup oradan aşağıda doğru çekebilirler kontürü. Ben pudralı ürün kullanıyorum ve daha geniş bir kontür yapabilmek için (allık yerini de kaplayacak şekilde olsun diye) büyük bir pudra fırçası ile uyguluyorum. Biraz alın bölgelerimin yanlarına uyguladıktan sonra benim kontürle işim tamamlanıyor. Eğer çenenizin ucu uzunsa, veya kare dediğimiz yüz tiplerinde olduğu gibi yan çene kemikleriniz genişse oraları da daraltmak amacıyla kontür malzemesi uygulayabilirsiniz. Kendi bitmojim üzerine kahverengi ile, mahsus aşırı koyu bir uygulama yaptım, ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilsin diye :)
Renk seçimleri de çok önemli demiştim. Ten tonunuz, kontürün doğal veya yapay durmasında etken. Örneğin bende küllü kahveler kesinlikle çamur gibi duruyor o sebeple ben içinde hafif kızıllık barındıran pudralar tercih ediyorum. Aydınlatıcıda ise dünyanın en iyisi sayılan Becca Champagne Pop rengi veya Benefit'in Watt's app'ını ben kendime hiç yakıştırmıyorum çünkü ben sadece parlaklık versin değil aydınlatsın istiyorum. O sebeple şu an Nyx'in pudralı aydınlatıcısını allığımın üzerine çok az sürüyorum.
Anastasia Contour Kit

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...