Monday, 30 January 2017

Ayşegül Mutfakta: Çikolatalı Milföy

milfoy2
Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki tatlı şeyler yedik mi ister istemez mutluluk kapımızı çalıveriyor. Ben beslenmemde şekere düşman biri olsam da, bazen insanın canı bir hurmadan fazlasını çekebiliyor ve her zamanki mottom olan vücudunu dinle felsefesinden yola çıkarak kendimi ödüllendirebiliyorum. Ne mutlu ki benim tariflerim hep ama hep olabileceğinin en sağlıklısı. Ölçü kullanmadığım için verdiğim tariflerdeki yağ ve şeker oranlarını siz damak tadınıza göre artırabilirsiniz. Ama azaltmayın çünkü benimkiler zaten olabildiğinin en az yağlı ve şekerli halleri. Bu hafta, havaların da soğuk gitmesi sebebiyle kışa çok uygun olan Çikolatalı bir tarif veriyorum. Haftaya ise son zamanlarda en çok sorulan tatlım meyveli kolay tiramisu tarifini paylaşacağım.
ÇİKOLATALI MİLFÖY

Resimdeki gibi, bu tatlıdan 3 parça çıkması için veriyor olacağım tarifin yaklaşık ölçülerini. Arzu eden bu ölçüleri artırarak daha çok adet yapabilir.

Donmuş milföy hamurlarını, paketin içindeki karelere ayırıp (5 adet) yağlı kağıt serili fırın tepsime yerleştiriyorum. Üzerlerine kırıp çırptığım bir yumurtadan sürüyorum. Ve fırına veriyorum.
Üzeri kızardığında çıkarıyorum.
Bu esnada, 160-200 gr civarı bitter çikolatayı (60% ve %80 olanlar tercih edilmeli) benmari usulü eritiyorum. İçine bir tatlı kaşığı tepeleme, hafif yumuşamış tereyağı (normalde çorba kaşığı konmalı ama ben tatlı kaşığına indirgeyerek de güzel lezzeti yakalayabildim) ve bir çorba kaşığı (silme) toz şekeri ekleyerek karıştırıyorum. Bu esnada karışımı tatmanızı öneririm. Verdiğim şeker ölçüsü az gelebilir damak tadınıza göre. Daha tatlı seviyorsanız biraz daha şeker ekleyebilirsiniz. Bu karışıma sonlara doğru biraz(50ml) süt de eklemeyi seviyorum. Böylece çikolatanın bitterini biraz seyreltmiş oluyoruz.
Benmaride devam eden bu işlemde çikolata diğer malzemelerle iyice karıştıktan sonra ocaktan alıyoruz.
milfoy1
Pişmiş ve kabarmış milföylerimiz bu esnada biraz soğumuş olmalı. Kabarmış her parça milföyü dikkatlice ortadan ikiye kesiyoruz. (kırmamaya dikkat edin)
Milföylerin her biri 2 katlı yani her biri 3 milföy katmanından oluşuyor. En alt kata taban parçalardan, en üste yumurtayla kızarmış tepe parçalardan gelecek şekilde organize ederek kat çıkmaya başlayalım. (orta parça tepe veya taban parça olabilir, önemli değil.)
Çikolatalı karışımı katlara sürdükten sonra, aralara karamelize ceviz de koymayı seviyorum.
Hatta katlar tamamlandıktan sonra en üstünü de karamelize cevizle süslemeyi seviyorum.

Karamel nasıl yapılır diye soruyorsanız şuraya tıklayarak videodaki karamel yapılışını izleyebilir, bu şekilde yaptığınız karameli, pişirme kağıdı serdiğiniz tepsi üzerine dizdiğiniz cevizlerin üzerine döküp, tepsiyi fırına verebilirsiniz. Dakikalar sonra karamelize edilmiş cevizleriniz hazır olacak.
Karamelize cevizleri milföyün üzerine ufalayıp, hepsinin üzerine pudra şekeri gezdirdiniz mi tatlınız hazır!

Buzdolabına girince aynı tadı vermediği için bu tatlıyı servis edeceğiniz gün yapmanızı tavsiye ederim. Afiyet olsun :)

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...