Thursday, 1 September 2016

Vienna

IMG_0428
Çok seyahat eden bir Avrupalı için, Avrupa'da gitmediği bir şehir bulmak oldukça zordur. Bu sebeple Viyana'ya gitmek benim için seyahat öncesi dahi ayrı bir heyecan oldu. Daha önce Salzburg'u görmüş ancak Avusturya'nın bu güzel şehri Viyana'ya gitmek kısmet olmamıştı. Cuma-Pazar şeklinde kısa bir şehir turu olarak planladığımız bu seyahatte, her şeyden biraz görerek şehre dair bir fikrim olması ilk amacımdı. Ben bir yere ilk kez gidiyorsam, mutlaka oranın yerel insanları gibi şehirde takılıp oranın "it crowd"u neler yapıyor gözlemlemeliyim. Hakkında çok az şey bildiğim Viyana'da bu oldukça zordu zira hem nüfus diğer Avrupa şehirlerine göre daha yaşlıydı hem de Viyana'lı yakın bir arkadaşım yoktu. Ama şehri daha evvel ziyaret etmiş ailem ve arkadaşlarımın önerileri ve benim araştırmalarım sonucu elbette Ayşegül'ün elinden bu konu da kurtulamadı ve sonuç olarak biraz tarihi yer, biraz turistik yemek gelenekleri, biraz alışveriş ile dolu harika bir hafta sonu yaşamış olduk. Sizleri, resimler ve önerilerle, bu seyahate davet ediyorum :)
If you travel a lot as a European, it is always difficult to find a city where you hadn't been before. As I had been in many cities in Europe including the unusual ones like Vilnius, Ljublijana etc., Vienna was a big excitement for me. I had been in Salzburg while skiing at Zell am See but everybody had been saying that Vienna was a whole different story. Despite the political tension, I decided to visit there for a long weekend and enjoyed the city so much.
IMG_9821 (2)
Devlet Operası yaz olması sebebiyle kapalıydı ancak binanın mimarisi bizi mest etti. / The State Opera was on holiday until September but the architecture was amazing.
IMG_9907

Meşhur Sacher pastanesine gidildiğinde elbette SacherTorte yenir ancak ben çikolata pek sevmediğim için bayıldığım tatlı Apple Strudel tercih ettim. Hayatımda yediğim en kötü Strudel olmasından mütevellit, bu tatlıyı seven Viyana turistlerini bir diğer ünlü pastane Demel'e yönlendirmek isterim zira oradaki usulüne uygun olarak ılık ve vanilya sos ile servis ediliyordu.
IMG_9837
IMG_9818
Viyana'nın beni en çok şaşırtan özelliklerinden biri alışveriş imkanı konusundaki başarısıydı. Zaten her büyük moda evinin bir butiği olmasını bekliyordum ancak taşıdıkları koleksiyonların bu kadar iyi olmasını açıkçası pek beklemiyordum. Örneğin Chanel ve Gucci'de sold-out olan birçok model bulunuyordu.
Vienna surprised me with the collections that high fashion boutiques carry. All sold-out shoes were available at brands like Chanel, Gucci and Dior. High Street shops also offered great collections. Especially H&M had great stuff.
IMG_0078
Viyana Borsa binasının güzelliğinin yanı sıra, bu binanın altındaki Hansen isimli restoran, Viyana'lıların gözde kahvaltı mekanıymış. Bundan dolayı Cumartesi sabahı bu mekanda kahvaltı ettik. Yemekler çok lezziz, mekanın dekorasyonu ise oldukça güzeldi. Çiçekçinin içinde yer alan bir restoranın kötü olmasını bekleyemezsiniz herhalde :) Sadece mekandaki kitle açısından büyük beklentiniz olmasın. Düzgün, derli toplu Viyanalı amca ve teyzeler. 
I fell in love with the Vienna Stock Exchange building. How gorgeous! Try Hansen restaurant for brunch or lunch.
IMG_0077
Viyana'ya kadar gitmişken atlı arabayla tur yapmamak olmaz dedik ve eski şehri kolayca gezebilmiş olduk.
IMG_9593
Wiener schnitzel'ın ana vatanına gidip yemeden dönmek olmazdı elbet. Figlmüller buranın bu alandaki en meşhur restoranı. Diğer Viyana restoranlarında genelde dana etiyle sunulan şinitzel burada domuz etiyle yapılıyor. Arzu edenler hindi veya tavuk etinden de alabiliyor. Bu gördükleriniz hindi ve tavuk olduğu için gerçek Viyana şinitzelinden bir parça kalın. Mekanda kola, bira yok o sebeple biz de geleneksel içeceklerinden üzüm suyunu içtik. Oldukça lezziz bir öğle yemeği oldu.
Filgmüller is said to be the most famous Wiener Schnitzel place in the city. The food was delicious and the grape juice was a surprise.
IMG_9838
Devlet Operası tatilde olduğu için, Viyana'ya kadar gelmişken bir Mozart konseri dinleyelim diyerek MusikWerein'de bir akşam geçirdik. Ben Zürih, Venedik gibi yerlerde devamlı operaya gittiğim için bu konser biraz turistik gösteri gibiydi benim için o sebeple çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim ama yine de hoş bir tecrübeydi.
IMG_9859
IMG_9695
Son akşamımızda GlasHaus'da yemek yedik. Mekan ve park çok güzel mutlaka görmelisiniz.
IMG_9912
IMG_0274

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...