Monday, 11 July 2016

Astroloji: Burçlarda Aşk

Modern Astroloji, doğduğumuz zamanki gökyüzünün adeta fotoğrafını çekip önümüze koyuyor. Sonra da “Al işte bu senin hayatın, istediğin gibi doya doya yaşa!” diyor.  10 gezegenin şekillendirdiği bu kısa yolculukta, insanoğlunun olmazsa olmazı yaşamı boyunca kurduğu ilişkiler ve yaptığı seçimler, döngüsel bir devinimle ilerliyor. Hangi burçtan olursak olalım hepimizin odaklandığı “hayatı biriyle paylaşma arzusu”, zodyakta keşfedildiklerinden beri, göklere isimlerini altın harflerle yazdıran “ebedi aşıklar” , Mars ve Venüs’le vücut buluyor. Mitolojide başkalarıyla duygusal ya da cinsel birliktelik kursalar da, bu ikili asla birbirinden vazgeçemiyor. Aralarındaki ateşli ve tutkulu aşk, hiç bitmiyor. Hal böyle olunca da birbirinden duygusal anlamda etkilenen çiftlerin güneş burçlarından öte, haritalarında Venüs ve Mars’ın bulundukları burçlar ekstra önem kazanıyor.

Heyecan ve tutkuyla başlayan bir ilişkinin “cicim ayları” geçtikten sonra da soluksuz devam edebilmesi için kadının Marsıyla, erkeğin Venüs’ünün doğum haritalarında uyumlu bir bağ kurması önemli hale geliyor. Bu bağın duygusal alanda da ifade bulabilmesi için bu sefer de, 10 gezegenin baş aktristi olan Ay’ın hangi burçta olduğuna bakmak gerekiyor. İşte bu hikaye böyle uzayıp gidiyor. Tüm göstergeler dikkate alındığında sadece burçlar arasındaki uyum veya uyumsuzluğu dile getirmek konuyu sığ bir yaklaşımla sınırlamış oluyor. Zira modern astroloji bu alana önemli bir alt başlık açarak, ikili uyum analizine “Sinastri” adını veriyor. Bu uyumun incelenebilmesi için de kişilerin doğum haritalarının saptanması gerekiyor.

Burçların arasındaki çekim yasasını ve ateşli, tutkulu aşk konseptini belirlemeden önce, ateşlerin havalarla, toprakların da sularla uyumlu beraberlik yaşayabileceği genellemesini ifade etmek doğru olacaktır.
Peki kimdir bu ateşler, havalar, topraklar ve sular? Koçlar, Aslanlar, Yaylar’ın fitilleri, Terazi, Kova ve İkizler’in havasıyla kolayca kor bir aleve dönüşür. Dolayısıyla Koç-Terazi, Aslan-Kova, Yay-İkizler aşkları ya da adrenalinli beraberlikleri meşhurdur. Maalesef bu birliktelikler uzun soluklu olmaktan ziyade “ateşin bacayı sardığı” sürece yaşayıp daha sonra sönmeye açıktır.
Toprak, su beraberlikleri ise daha kalıcı, geleneksel birlikteliklere açıktır. Bunların arasında da Oğlak, Boğa ve Başak’ın toprak enerjisini kullanarak, kalpten ziyade aklıyla yaptığı partner seçimlerine, Yengeç, Akrep ve Balık sonsuz bereket güçleriyle destek verecektir.
Diğer yandan aynı elementteki burçların da mıknatıs etkisiyle birbirlerine çekildikleri sık görülen bir durumdur.

Hepimizin kafasını kurcalayan en can alıcı soru, “Hangi burçtaki kadın ya da erkekten ideal eş olur?”  cevabını ise tabii ki sona bıraktım. Bu soruya kesin olmaktan ziyade göreceli yaklaşmak daha doğrudur. Zira en ideal ev kadını denince ilk akla gelen Yengeçler ve Başaklar olsa da, özellikle ateş ve hava grubu erkekleri bu iki burcun kadınını, renksiz, sıradan, eskiye bağlı ve dar görüşlü bulabilir. Halbuki özellikle toprak ve su grubu erkeklerine Yengeç ve Başak’ın evlilikte üstlendiği kusursuz ev kadını ve şefkatli anne imajı çok iyi gelecektir.

Uzun süreli beraberliklerde aranan “sadık koca” mottosu ise baba rolünü mükemmel üstlenen Aslanlarla, aile sorumluluğunu ve yapısını hep güçlendirmeye çalışan Oğlak ve Boğa erkeklerini ilk olarak akla getirecektir. Başaklar değişken ruh yapılarıyla, karşılarındakinin sürekli eleştirmekten kendilerini alı koyamadıkları için ideal koca kavramının dışına kolayca çıkabilirler. Özellikle Boğalar’ın yerinden uzun süre kalkmamasını isteyenler “erkeğin aşka giden yolu, midesinden geçer” sözünü kulağınıza küpe etmelidir.
Astrolojik döngüde istisnaların kaideyi bozmadığı birliktelikler de mevcuttur. Bunları bir sonraki yazımda anlatacağım.

Sevgiyle kalın, hep sevgiyi paylaşın.
 Nigar Bostan

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...