Tuesday, 31 May 2016

Classics

gucci1
I always call shopping as investment and some people always make fun of me. Sure we do buy some certain stuff for fun or for just one season but the majority of our shopping should be same as long term investments and I always do so in my personal life. This Gucci belt for instance has been with me for almost 10 years. Now that Gucci became the hottest brand of the season, the belts have become one of the "it" items and guess what? I did not need to chase or purchase it since I already have the belt.
Alışverişe her zaman bir yatırım gözüyle bakmışımdır. Elbette bazen eğlencesine aldığım sezonluk parçalar oluyor ancak alışverişimin büyük çoğunluğu uzun vadeli yatırım gibi klasik veya klasik olan parçalara yöneliktir ve herkesin aslında bu yönde bir alışveriş stratejisi geliştirmesi gerekmektedir. Örneğin bu sezonun en popüler markası Gucci'nin her şeyi olduğu gibi kemerleri de oldukça revaçta ama benim almama gerek kalmadı zira yaklaşık 10 sene önce aldığım kemerim dolapta beni taptaze şekilde bekliyordu.
gucci2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
gucci4
Goyard handbag, Gucci belt, Zara jeans, Celine sneakers
Photos by Yasemin Öğün

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...