Thursday, 17 December 2015

Fotoğraf Çekerken Çektiklerimiz

8_1
Ülkemizdeki anlayışa göre "fotoğraf çekmek sadece turistlere özgü bir davranıştır". Bundan dolayıdır ki, örneğin İstinye Park'ta gündüz vakti, bir kız arkadaşınız sizin resminizi çekiyorsa, yanınıza birkaç yurdum erkeği yanaşıp "ikinizi çekebilirim isterseniz" diye yardım önerisinde bulunabilir, siz "yok biz birbirimizi çekiyoruz" dediğinizde ise "Azerbaycan'ın neresindensiniz?" gibi bir soru ile sohbete devam edebilirler.
Böyle bir ülkede stil bloggerlığı yapmayı deneyin. Üstelik Instagram'dan önceki dönemde bu işi yaptığınızı düşünün bir de. Yani henüz herkeste resim çekme sevdası başlamamış, bir mekanda resim çekmeye kalktığınızda "ay rezil olacağız" şeklinde arkadaşlarınızın uyardığı dönemi. Ben bırakın instagramı, blog dönemim başlamadan önce de, neredeyse çocukluğumdan beri, anı biriktirmeye meraklı biri olarak kimi zaman bu anılarımı kalemimle ölümsüzleştirirdim, kimi zaman da fotoğraflarla. Fotoğraf makinam olmayan bir dönemi hatırlamıyorum, öyle söyleyeyim. Ve sonucunda ne oldu? O güzelim akıp giden zamanların her bir hatırası şu an benimle beraber ve geçen her yeni yaşımda bana eşlik ediyor.
Bundan dolayıdır ki, sokakta, restoranda, evde, fotoğraf çekmek isteyen insanları yargılamayın. Mekanlar, şehirler yıllarca hep aynı kalıyor ancak insanlar... İnsanlar her sene değişiyor, bazen aramızdan ayrılıyor, bazen de aramıza yenileri katılıyor. Bu güzel hatıraları ölümsüzleştirmek varken fotoğrafı ayıplamak neden?
4_5
10_


7_
 
11_
6
5_4
1_
9
Fotoğraflar için sevgili Özlem Hurmacı'ya çok teşekkürler
Pinko coat/palto, Celine handbag/çanta, H&M sweater dress/kazak elbise, H&M Studio çizme/boots

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...