Wednesday, 22 July 2015

Not the Usual Office Look

 Dressing up for office in summer may be painful. I am not even considering the bankers who have to follow certain dress codes which are closely examined by the HR authorities, but even people working at companies that have summer dress codes like ours, face difficulties. In our company, in summer you can wear casual outfits at work but obviously at the days of meetings, one should look proper so it is kind of up to the person to decide what proper office look in summer means. In the example above (laughter is allowed at this point of the article), she took casual to the next level. That day, having no meetings with clients, I took the edgy way and decided to wear whatever I want. Being a manager in tough business world for years, I have always acknowledged the importance of power dressing and I still do, but it was fun to experience a day at work with slippers and ripped jeans.

Yazın işe giderken giyinmek oldukça acı verici bir süreç. Hayatı kıyafetler içinde geçen ben bile bu konuda oldukça zorlanıyorum. Dikkat ederseniz ofis diyorum zira parmak ucu görünmeyecek ayakkabı şeklinde bir kıyafet yönetmeliğine sahip bankalar ve firmaları bu yazıda konu etmeyeceğim. Orada çalışan arkadaşların acısını yürekten paylaşıyor, kendilerine şimdiden en içten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Reklam sektörü gibi takım elbise giyenin dışlandığı şirketlerden de bahsetmeyeceğim. Kimden mi bahsedeceğim? Yazları serbest kıyafete geçen bizim gibi şirketlerden. Bilen bilir, Amerika'da bazı şirketler "Casual Friday" uygulamasına tabidir. Bütün hafta döpiyes içinde gezen hanımlar ve kravattan sıkılan beyler için harika bir konsept. Bizim ofiste de bu "Casual Friday"in Casual Summer versiyonu uygulanıyor. Erkeklere kravat takma zorunluluğu yok ve kot pantolon giyilebilir. Ama geri kalanı biraz da çalışanın takdirine kalmış durumda. Pijama ile tişört arasındaki "serbest" bölgede yapacağımız seçimlerin, bizi gün boyu mutlu ve rahat ettirmesi dışında hala ofis ortamına uygun olması gerekmekte elbette. Resimde görmüş olduğunuz çalışan(resme bakıp gülmek serbest), serbest kıyafet serbestisi sınırına dayanmış gibi adeta. Gerçekten de sınıra dayandığım bir gündü zira, kumaş pantolon giymekten nefret eden biri olarak karşımda iki opsiyon var sabahları. Kot pantolon veya etek/elbise. "Serbest kıyafet" konseptindeki eteklerimin boyları ofis ortamına uygun olmadığı için gözler kalem eteklere çevriliyor. Kalem etek=avukat benim gözümde. Suits dizisini fazla izlemekten olsa gerek, kalem eteği ciddi toplantılı günlere saklayıp kot pantolonlara geçiyorum. Yazın pantolon giymek başlı başına bir eziyet aslında. Bu eziyete bir de giymeyi sevdiğim kotların neredeyse hepsinin yırtık olduğu gerçeği eklenince, bu işin olması gerekenden daha büyük bir eziyet olduğuna karar veriyorum o gün. Serbest kıyafetin amacı, biz çalışanları yaz sıcaklarında biraz olsun rahat ettirebilmek olmasına rağmen, canımın istediği-ofise uygunluk denklemini tutturma uğraşım sebebiyle sabahları dakikalarımı harcıyorum, çok daha verimli şeylerle uğraşabilecekken. (yazar burada instagram ve online alışverişi kastediyor galiba) "Giy bir penye elbise, çık git ofise" diyorsunuz biliyorum. Ama serde kombin yapma sevdası olunca, tek parça insanı kesmiyor maalesef.

Terazi burcu kararsızlığının üzerime kabus gibi çöktüğü o sabah, ani bir kararla "şu an canın ne giymek istiyorsa giy ve çık evden Ayşegül" dedim kendime. Sonuç gördüğünüz şekilde. Bu kıyafetle ofise gittiğim an aklıma, üniversitede okuduğum dönemde staj yaptığım meşhur denetim ve danışmanlık firmasının İnsan Kaynakları Müdürü geldi. Kaç sene olmuş ve hala bilinçaltımda yer tutuyor kendisinin kıyafet uyarıları. "Terliğinizi evde giyin" sesleri hala kulağımda. Tabii o zamanlar Facebook yok, kendisine klişe savunma olan terlik eşofman kombini ile milyar Dolarlık şirketler kurulabildiğini anlatamıyoruz. Eteğinin boyu, saçının bilmem nesi derken kadın gerçekten de bizi muma çevirmişti. Peki ben serbest kıyafet sınırını test ettiğim o gün ofiste rahat ettim mi? Valla etmedim desem yalan olur. Bir daha sınırı bu kadar zorlar mıyım? Hmmm. Sanmıyorum. O gün bir toplantım olmadığı için bu kadar deneysel bir tavır içindeydim ancak, özellikle müşteri veya tedarikçilerle yüz yüze geleceğiniz günlerde, mevsim yaz hava çok sıcak bile olsa, "power dressing" denen, iş hayatında büyük önem taşıyan kıyafet ile kendinizi daha güçlü konuma getirmeyi unutmamalıyız.

Max Mara scarf/eşarp, Zara top and jeans/bluz ve pantolon, ADL terlik, Rayban gözlük/shades

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...