Monday, 27 April 2015

Stiletto - Guest Writer

 Stilettolu stil sahibi bir kadını duyularımızla ayırt etmek, bu yazıdan sonra artık çok kolay olacak.


Madonna bir çift Manolo seksten bile daha iyidir dediğinde takvimler 2000'lerin başını gösteriyordu. Bu iddialı kelimeler sayesinde dünya çapında çok iyi satışlar elde eden Manolo Blahnik için aynı zamanda kariyerinde yükselişe geçtiği dönemlerdi. Sadece Manolo değil diğer birçok efsanevi ayakkabı tasarımcısının da kaderini değiştiren birçok etken olmuş hep. Kırmızı tabanlarıyla Christian Louboutin ise artık bütün kadınların bildiği Sex and The City dizisindeki Carrie ile ünlenmiş. Carrie'nin bir dönem tüm kadınlar için Bayan Stil olması, Blahnik ve Louboutinler'in zirveye yükselmesi tesadüf değil. Sex and The City kostüm sorumlusu olan Patricia Field bir moda duayeni. Onun moda ve stil alanındaki vizyonu sayesinde iş yaptığı her alanda idolleşen bir stil ve parça görmemiz mümkün. Bu parçalardan en cazibeli olanı da stiletto. Biraz tarihin derinliklerine indiğimizde, bu bir çift cazibenin çıkış noktasını öğreniyoruz. Efsaneler her ne kadar Fransızların yerdeki pisliklere basmamak için icat ettiğini vurgulasa da, topuklu ayakkabılar aslında at binen erkekler için üretilmiş ve 'Küba' adı verilen topuk günümüzde hala kovboy çizmelerinde kullanılıyor. Topuğun evrilmesi yüzyıllar sürmüş, İkinci Dünya Savaşından sonra Christian Dior'un New Look adını verdiği yeni silüete en uygun, ince topuklu ayakkabılar icat edilerek tarihteki yerini almış. Ancak o zamanlar zarif bir topuklu yapmanın yolu ince tahta topuklardan geçtiği için 19. yüzyılın ilk yarısında Kıbrıslı bir Türk olan Mehmet Kurdaş, kolayca kırılabilen bu topuklara alüminyum çubuk geçirerek, günümüzdeki stilettoları yaratmış. Günümüzde stil sahibi olmanın bir yolu da bu alüminyum çubuklu ayakkabılardan geçiyor.

Dünya üzerinde aşkın bile ithaf edildiği bu ayakkabıların en büyük tutkunu, ancak stil sahibi bir kadın olabilir. Onu en iyi anlayan, en iyi şekilde taşıyan, saygı duyan, alelade kullanmayan ve kimi zaman acısına katlanan bir kadın. Bazı insanların üzerinde hala nasıl rahat durulur anlayamadığı sizi santimetrelerce yukarı çıkaran bu büyü kimde nasıl etki yaratıyor, duyularımızı kullanarak incelediğimizde en iyi ve doğru hissedenin Bayan Stil olduğunu görebiliriz.

Önce gözlerimizi kapatıp kulaklarımıza odaklanalım. Bir çift topuklu ayakkabının çıkardığı sesten bir çok anlam çıkarabilir kadınlar. Onları giyen kadının karakterinden ofisteki kıdemine kadar anlarlar. İsterse 500 çift ayakkabısı olsun, eğer bir kadın yürürken topuk kısmından kulağımızı tırmalayan sesler geliyorsa stil sahibi bir kadından bahsetmemiz olanaksızlaşır. Bayan Stil adımlarını sağlam atar ve her adımda topuklarından tok bir ses gelir. Gelmezse muhtemelen yürüşü de bozuk olacağından alay konusu olur. Kabul etmek gerekir ki en küçük topluluk birimlerinden ofiste bile yazılı olmayan kurallar vardır.

Gözlerimize hitap edecek stilettolar ise ancak iki çift zarif ve bakımlı ayaklarda önem kazanır. Yürüyüş ve duruşta aldıkları pozisyonla daha da güzelleşirler. Çoğu kadının sık yaşadığı dramatik zamanlar olur; vitrinde görüp geçtiğimiz stilettoları Bayan Stil'in kombininde gördüğümüz an ve hemen sonrasında dizlerimize vurmaya başladığımız an. Bazen hiç de ilgimizi çekmeyenler, olur birer ilah parçaları.

Şimdi gözlerimizi kapatıp  az önce vitrinde görüp bayıldığımız piton derili stilettoları elimize alalım. Bir kadının kalbini yalancı ve kaba bir erkekten başka ancak suni piton derili bir topuklu ayakkabı kırabilir. İlk bakışta çarpıldığı, zarafeti ve karizmasıyla ilgi çeken ayakkabıların ele alındığında verdiği his eğer kadının umduğu gibi çıkmazsa, yani gerçek deri vaadine karşılık sunilik hissedildiyse, o aşk bir anda yok oluverir, uzaklaşma ve hesaplaşma durumu başlar. Dışarıdan görünüşü harika ama yakından verdiği his mutsuzluksa bir kadın arkasına bakmadan uzaklaşır, vaktini ve naktini boşa harcamaz.

Neticede olan şu ki, stil sadece görünürde olandan ibaret değildir. Stiletto da sadece objeden ibaret değildir. Vitrinde bakıp bakıp doyamadığımız, kutularından çıkarıp seyrettiğimiz ve tüm duyularımızı ele geçiren, üzerinde dünyanın en seksi kadını hisettiğimiz; dünya üzerindeki en şahane topuklu ayakkabıları ve onların en iyi şekilde hakkını veren Bayan Stil'e adıyorum bu yazımı. Şimdi şu uzun zamandır aklınızda olan stilettoları almaya yola çıkabilirsiniz.

Yazı ve illüstrasyonlar: Bahar Akyol

1 comment:

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...