Monday, 2 February 2015

Zurich - Luxury in Every Way

 Zürih benim için Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri. Belki Paris, Roma gibi tarihi eserler, gezilecek müzeler fazla yok veya Londra kadar büyük değil ancak Zürih, gerek insanı gerekse yaşam standardı ile lüksün tanımı gibi adeta. 3-4 sene evvel gittiğim bu şehirde öyle güzel zaman geçirmiştim ki, bu sene Aralık ayındaki seyahatimi planladığım andan itibaren günleri, haftaları sayar oldum. Zürih'de alışveriş oldukça zevkli. Özellikle kış mevsiminde giderseniz, kışlık paltolar ve ayakkabı/botlarda, global bir marka olsa dahi, hiçbir yerde bulamadığınız koleksiyonları burada bulabiliyorsunuz. Bahnhofstrasse üzerindeki butiklerde ürün çeşitliliği inanılmaz. Paris'de bile bulamadığım ürünleri Zürih'de buluyorum hep. Bunlara ek olarak saat ile ilgileniyorsanız Zürih bu işin kalbi. Birçok insanın saat almak için bu şehre geldiğini duyarız hep.

Zürih'in bir diğer güzel yanı restoranları. Gerek servis kalitesi, gerek yemekler her daim en iyi düzeyde. Zürih'in en eski ve en lüks restoranı olan Kronenhalle'de örneğin, duvarları Monet gibi ressamların orijinal tabloları süslüyor. Zürih'in en meşhur İtalyan restoranı olan Bindella'da yer bulmak için en az bir hafta önceden rezervasyon gerekiyor. Sadece restoran konusunda değil aynı zamanda çikolata konusunda da bir cennet Zürih. Marketlerde satılan İsviçre çikolata markalarının yanı sıra Zürih'e özgü iki yer öne çıkıyor. Biri Sprüngli ki kendisi aynı zamanda cafe olarak da hizmet veriyor, diğeri ise Teuscher. Benim açık ara favorim olan Teuscher'in Old Town'daki mağazasına giderseniz eğer, çikolataların mutfaktan taze taze çıktığına şahit olacak ve mağazadaki dekorlardan gözlerinizi alamayacaksınız. Hele bir de benim gibi Noel zamanı gittiyseniz eğer... Teuscher, Sprüngli kadar ticari olmasa da yine de şubeleşmiş bir marka. Cenevre, New York gibi şehirlerde de mağazaları var ancak elbette taze taze mutfaktan çıkmış Şampanyalı Truffle lezzeti gibi olmuyor oradaki paketli çikolatalar.

Değinmek istediğim son konu ise Zürih'in insanları. Alman kantonu olması sebebiyle insanlar biraz mesafeli ancak bu mesafe kesinlikle kabalık değil aksine güler yüzlü ve nazikler. İnsanlar birbirlerinin kişisel alanlarına saygılı ve bu, benim Zürih'i daha da sevmeme neden oluyor. Lüks-her açıdan lüks diye başlık atarken, lüksün sadece maddesel konularda değil, insan ilişkilerinde de kendini gösterdiğini vurgulamak istedim. Her ne kadar bir Akdeniz ülkesinde doğmuş, büyümüş ve yaşayan biri olsam da, bu kültürdeki kimi zaman laubaliliğe varan samimi ilişkiler, mesafenin neredeyse hiç bırakılmaması gibi konular beni insanlarla iletişimde yoruyor. O sebeple, Zürih insanını veya insanının iletişim anlayışını İstanbul'a getirebilseydik, benim için en mükemmel yaşam koşulları sağlanmış olurdu :)
Zürih'e gittiğimizde yapmayı ihmal etmediğimiz bir diğer aktivite ise opera. Genelde Avrupa ve New York'a gittiğimizde mutlaka bir opera veya müzikal izlemeye gayret gösteririz ailecek. Zürih'de de bu geleneği bozmadık. Opera salonunda izlemeye gelen çoğunluk o şehrin insanlarıydı ve yaş ortalaması oldukça yüksekti. Gençler operaya ilgili göstermiyor mu yoksa bunun sebebi şehir nüfusundaki genç oranının düşük olması mı bilemiyorum ancak yine de, salonun tamamen dolu olması çok etkileyiciydi.
Bugünkü yazımız uzun, post bol fotoğraflı. Hatta rekor sayıda fotoğraf içeren bir post oldu. Resimleri incelerken keyif alacağınızı umarım ve mutlu bir hafta dilerim. :)))
Kaldığımız otel olan Baur au Lac 'ın dekorasyon detayları her zamanki gibi harikaydı.
Baur au Lac 'in harika manzaralı restoranında kahvaltı sonrası annemin kamerasına yakalandım

Zürih opera salonunun tavan dekorasyonu büyüleyiciydi 
 

Restoranlara bile köpek kabul edilmesi harika bir şey, annem de bundan pek mutlu :)

 
KronenhalleHer ne kadar Sprüngli daha meşhur olsa da, Teuscher Zürih'in en iyi çikolatacısı
Eve dönüş

1 comment:

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...