Sunday, 5 October 2014

Fashion Dilemma

 Moda akımlarının alışveriş alışkanlıklarımıza etkisi yadsınamaz bir gerçek. Hepimiz bolca blog okuyor, sokak stillerini yakından takip ediyor ve her sezon farklı parçaları "wish list"imize ekliyoruz. Ancak çoğu zaman bu parçalar, özellikle de bulunması zor "sold-out" modellerse, ilgili ürünleri sevdiğimiz stil ikonlarında gördükçe daha çok istiyoruz ve elde ettiğimizde dünyalar bizim oluyor. Peki ya sonra? Ya bir sonraki sezon?
Stil ile ilgili yazdığım her yazıda, bana danışanlarla yaptığım her sohbette üstüne basa basa paylaştığım en önemli tavsiye; moda yatırımlarınızı sezonluk ürünlere değil, klasik parçalara yapın. Elbette bazı istisnalar olabiliyor. Örneğin, şu an kimsenin yüzüne bakmak istemediği (giymesinler de mümkünse) Isabel Marant cırtcırtlı spor ayakkabılar, neredeyse herkesin ayağında vardı. Herkesin kolayca tasarımcı ürünü alacak bütçesi olmadığını bildiğimiz bir dünyada, bu tip modelleri neredeyse herkeste görüyorsak, demekki bazı ürünler, ömrü kısa olduğu bilinse bile, insanları satın almak için motive edebiliyor.
Benim de alışveriş eğilimlerim genelde uzun vadeli giyebileceğim, klasik parçalara yatırım yapmak üzerine kurulu. Elbette trend olan parçaları da alıyorum ancak genel alışkanlığım, bıkmayacağım parçalar almak yönünde. Örneğin, neon renkleri giymekten hoşlanmadığım için, gardırobumda en parlak renk kırmızıdır. Çanta, ayakkabı ve kıyafetlerde, genelde siyah, gri, bej, beyaz, kahverengi, bordo, lacivert, zümrüt yeşili gibi birbiriyle rahat kombinlenebilecek, doğaya paralel renkler hakim dolabımda. Gelin görün ki, hem kişisel merakım hem de işim olması sebebiyle, trendleri çok önceden öğrenip bazılarına o an aşık oluyorum. Valentino'nun çıkardığı "Rockstud" spor ayakkabıları ilk gördüğümde direk aşık oldum ve hemen harekete geçip Türkiye'ye gelen belki de ilk modele ben sahip oldum. Kimse kolay kolay bulamadığı için ayakkabım tam bir arzu nesnesi oldu ve ben de kendisini giymeye kıyabildiğim zamanlar büyük bir zevk ile kullandım bu turuncu-yeşil kamuflaj ayakkabımı. Üzerinden sadece bir sezon geçti ve firma bu ayakkabının birçok rengini, birçok revize modelini ve benimkinin aynısını üretmeye devam etti. Bu bir bakıma güzel bir haber, zira bu modeli toptan rafa kaldırsa, ayakkabımın 2014 İlkbahar-Yaz sezonu ürünü olduğu damgalanacaktı ve herkesin devamlı yeni trend avcılığı beklediği biri olarak, belki de bu ayakkabıyı tekrar giyemeyecektim. Ancak şimdiki sorun, ayakkabının daha geniş kitlelere ulaşacak olması ve benim çok görülen moda akımlarından çok çabuk sıkılmam. Aynı ayakkabının bir başka -inanılmaz derecede tatlı- rengini almak üzereyken beni durduran arkadaşlarım belki de bana bu sezonki en büyük iyiliği yaptı. Aksi taktirde, şu an size duble Valentino çelişkisi hakkında yazıyor olacaktım :)
If I had to give one piece of advice to anyone about style, it would be the importance of investing in classic pieces which you would use for ages without getting bored or falling behind the trends. However, the fashion industry sometimes drives all of us to a direction where we desperately chase the sold-out items, knowing that they will be out of fashion in next season. These Valentino "rockstud" sneakers have been the object of desire since the moment I saw them in Valentino SS14 collection. I am probably the first person who bought this model when the collection first arrived in Turkey. As it was a sold-out item, I spent a very nice summer with them. After the success of this model and the rise of sneakers, Valentino decided to continue this collection by adding new colors and styles along with the one I am wearing. It was good news on one side since my shoes are still hot and not dated. The downside is the probability of seeing them on many more people around which will make me bored super fast and start hating the model. I guess we shall wait and see :)


Zara top & jeans / bluz&kot, Valentino sneakers/ayakkabı, Stella McCartney handbag/çanta

2 comments:

  1. Moda bloğu olarak gerçekten güzel olmuş, tebrik ediyorum. Okuması, takip etmesi keyifli ve renkli bir blog.

    ReplyDelete
  2. Wow awesome sneakers!

    http://beautyfollower.blogspot.gr

    ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...