Wednesday, 23 July 2014

A Warm Welcome

Even though 50% of my wardrobe is filled with black outfits, I hardly wear black in summers. Somehow, I don't let myself choose black stuff from the shelves. Yesterday morning, I had to find an outfit that would be suitable for office, a new season launch event and dinner with a friend. I picked up this brand new skirt and decided to wear Chanel espadrilles with them. The top part was quite tough as I wasn't sure about wearing a) shirt b) black but decided on this look and felt stylish throughout the day. I also would like to mention that it was the premiere of my new Bulgari Serpenti bracelet. :)))
Dolabımın yarısı siyah kıyafetler ile dolu olsa da, yazları bu renkten itina ile kaçıyorum. Dün sabah da, önce işe, sonra blogla alakalı bir davete, ordan da arkadaşımla yemeğe gideceğimden, yapacağım kombin önemliydi. Gideceğim bu farklı ortamlara uygun ve elbette benim stilimi yansıtan bir kombin yapmak pek zor olmadı. Yeni aldığım beyaz eteğimin ve Chanel espadrillerimi seçtikten sonra üzerine gömlek mi tişört mü giysem diye biraz düşünsem de, bu gömleği seçiverdim. Gün içinde gömleği iki farklı şekilde kullandım, bu sebeple iki şekliyle de fotoğrafladık. Dünkü kombinin bir diğer önemli kısmı da, yeni aldığım(daha doğrusu 2-3 hafta önce aldığım ve bir gelenek olarak düne kadar kutusunda bekleyen) Bulgari Serpenti bilekliğimi ilk kez kullanıyor olmamdı. :)


Forever New shirt, H&M skirt/etek,
Bulgari Serpenti bracelet/bileklik, Vita Fede bileklik, Chanel espadril, Dior küpe/earring

1 comment:

  1. You look great, love the B&W look, and those espadrilles of course !

    And that Bulgari is just too beautiful for words

    xx

    http://www.pardonmyobsession.com/

    ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...