Friday, 14 March 2014

Interview: Simay Bülbül

Deri ile yaptığı tasarımlar ile ülkemizin gururu Simay Bülbül, bu akşam İstanbul Moda Haftası kapsamında, Gloria ismini verdiği Sonbahar-Kış 2014 koleksiyonunu çok farklı bir defile ile tanıtacak. Öner Evez'in koreografisi ile teatral bir sunuma imza atacak olan başarılı tasarımcı ile Nişantaşı'ndaki atölyesinde buluştum ve hem defilede tanıtılacak yeni koleksiyonu herkesten önce inceleme fırsatı buldum hem de Simay Bülbül'e merak ettiklerimi sordum.
 "Koleksiyonlarım hep ilham verici kadınlar üzerinden gidiyor" diyor Simay Bülbül. Bu defilesinde ilham aldığı kadın ise Gloria Swanson. 20'li yıllarda Hollywood'un en ünlü oyuncularından olan Gloria'yı tam bir "art deco moda ikonu" olarak tanımlıyor tasarımcı. Bu ilham ile birlikte alışılagelmiş defile düzeni yerine teatral bir sunum planlamışlar ve bunun için oldukça yoğun şekilde çalışıyorlar. Bu sahne düzenini oluşturebilmek için de Antrepo yerine Ritz-Carlton'un balo salonunu ve A46'nın dekorasyon yaratıcılığını tercih etmişler. Tüm defilenin canlı caz müzik eşliğinde gerçekleşeceğini düşünürsek bizi harika bir şov bekliyor.
 4 sene önce gerçekleşen ilk İstanbul Moda Haftası'ndan beri her sezon defile yapan Simay Bülbül'e organizasyonda yıllar içinde gelişmeler olup olmadığını soruyorum. Artık IMG gibi büyük bir organizasyonun çatısında daha profesyonel ilerlese de, dünyadaki diğer moda haftaları ile karşılaştırıldığında çok, çok genç olan İstanbul Moda Haftası'nın sadece tasarımcılar ile değil tüm moda sektörü ile sahiplenilmesi ve yıllar boyu devam ettirilmesi görüşünde. Stüdyo sunum ve mini defilelerin, genç tasarımcılara büyük motivasyon olması üzerine de bolca sohbet ediyoruz tecrübeli tasarımcıyla.
 Türk tasarımcıların birbirine verdiği desteği de çok güzel bir dille anlatıyor Simay Bülbül. Özgür Masur, Tuğana Büyükçınar gibi tasarımcılar ile gerektiğinde yardımlaştıklarını, birbirlerinin defile hazırlıklarında bile çalıştıklarını anlattığında, bu iyi niyetli çalışmaların tasarımcıları daha da ileri taşıdığını farkediyor ve bunun genç tasarımcılara örnek olmasını diliyorum.
 Son olarak tasarımcı-marka işbirlikleri ile ilgili ufukta görünen bir proje var mı diye soruyorum. Aslında tam üzerine basmışım :) Yakında açıklayacakları yeni projelerinde, çok başarılı bir marka için özel tasarımlar hazırlayacakmış Simay Bülbül. Bunun yanı sıra, A46'nın yenilenecek konseptinde, Simay Bülbül for A46 koleksiyonu ile deri tasarımlarını sevenleri ile buluşturacak. Tüm bunlara ek olarak, uzun zamandır planladıkları dekorasyon koleksiyonu projesi de çok yakında gerçekleşecekmiş.
 Bu güzel sohbetimizden sonra hazırladıkları koleksiyonu inceliyorum. Gatsby dönemini muhteşem yansıtan püsküller, Simay Bülbül'ün imzası haline gelen deri parçalar ile gerçekten harika bir koleksiyon geliyor. Defilede bu güzel parçaları Hakan Öztürk styling'i ile izlemek için sabırsızlanıyorum.
Siz de benim backstage ve defileden anlık paylaşımlarımı takip etmek isterseniz beni twitter'dan @AysheRose ve Instagram'dan @Stylishtimes olarak takip edebilirsiniz.
Defilenin yüzü model Ache Sali makyaj provasında
Defilede saçlar İbrahim Zengin'e, makyaj Kum'a, iletisim Bizce Tanıtım'a, çikolatalar Godiva'ya ait.

1 comment:

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...