Friday, 13 December 2013

Plum Addict

 I told you before; I am a "plum" girl this season. I love it. I have it on my nails, on my jacket, on my accessories, on my handbag and sometimes on my lips (could have been there more often if I had been a blondie). Yesterday, I had to attend many events during a very cold snowy day and decided to show off my new plum items in my wardrobe. My Comptoir des Cottoniers jacket, GAP jeans and Misela python clutch. I wanted these guys to be the star so went black with my Beymen turtleneck and Fendi biker boots.
"Plum" ismindeki bordo-mor renge olan aşkımı daha önce sizlerle paylaşmıştım. Genelde oje ve elbiselerde kullandığım bu rengi, aynı zamanda ruj olarak da çok seviyorum (Tom Ford bu işi biliyor) ancak bu rengin sarışınlara daha iyi gittiğini biliyor ve sadece beyaz/krem gibi renkler giydiğimde kullanıyorum. Dün gün boyu birkaç toplantı ve davete katılacaktım ve karlı buz gibi bir İstanbul sabahında ne giysem? diye düşünürken dolabımın yeni "plum" üyelerini birlikte kullanmaya karar verdim. Comptoir des Cottoniers ceketim, Gap kadife pantalonum ve Misela piton çantam ile oldukça mutluydum.
 

2 comments:

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...