Wednesday, 4 September 2013

Interview: Aquazzura created by Edgardo Osorio

Aquazzura is the hottest shoe brand at the moment with its sexy designs and impeccable quality. Being a personal fan of Aquazzura, meeting Aquazzura team and Edgardo Osorio was very exciting for me. I had the opportunity to see their studio and learn about the secrets of Aquazzura success as the brand was founded only in 2011. In this article, you will read how Edgardo achieved so much at such a young age and next week on this blog, you will see more photos of his inspiring studio.
Aquazzura son zamanların en çok konuşulan ayakkabı markası... Seksi tasarımlar ile müthiş işçilik kalitesi buluşunca, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de biz modasever hanımlar bu markaya karşı koyamadık. Bu yaz aldığım Aquazzura Sexy Thing ayakkabım benim için sezonun favorisi olduğundan, Aquazzura'nın Floransa'daki stüdyosuna gidip bu harika markayı kuran Edgardo Osorio ile tanışmak, tahmin edeceğiniz üzere beni çok heyecanlandırdı. Stüdyo bir harika! Yüzlerce ayakkabı, çizimler ve inanılmaz objeler ile insana ilham veren bir çalışma ortamı mevcut. Zaten bu sebeple stüdyoyu ayrı bir postta anlatacağım. Bugün Edgardo Osorio'yu daha yakından tanıyıp Aquazzura'yı daha çok seveceğiz. :)

- You were born in Colombia. What brought you to Florence? / Kolombiya doğumlusun. Seni Floransa'ya getiren nedir?
- I was studying in London at Saint Martins and London College of Fashion and at that time, I was doing freelance jobs. I have actually been working since I was 14. Then I received a job offer from Salvatore Ferragamo and that is how I came and fell in love with Firenze.
Londra'da Saint Martins ve London College of Fashion'da okurken freelance işler yapıyordum. Doğrusunu söylemek gerekirse 14 yaşından beri çalışıyorum. Okul biter bitmez Ferragamo'dan harika bir teklif aldım ve Floransa'ya yerleştim.

- After Ferragamo, you have worked with many other fashion houses. / Ferragamo'dan sonra birçok büyük moda evi ile çalıştın...
- Yes, I worked with Sigerson Morrison, René Caovilla and lately Roberto Cavalli. I was the Head of Shoes at Cavalli when I was 23.
Evet, Sigerson Morrison,  René Caovilla ve Roberto Cavalli ile çalıştım. 23 yaşında Cavalli ayakkabı bölümünün başına geçtim.

- A huge success at such a young age! I can't help but wonder. Why would anyone want to jump into adventure by leaving those big companies and creating own brand? / Genç yaşta inanılmaz bir başarı. Benim merak ettiğim, dev bir firmada harika bir pozisyona sahipken, neden bir insan kendi markasını kurmak için bir maceraya atılır?
- 2,5 years ago, when I was in a department store looking at shoes, everything seemed so heavy and ridiculously expensive. Nobody was doing chic, sexy, beautiful and most importantly simple shoes. It was all about feathers, crystals, platforms etc… Women deserve shoes that are beautiful but at the same time wearable. It is not about making sculptures… When I design shoes, I want them to be “sexy” and “comfortable”.  Because, if you are not comfortable, you are not sexy.
2,5 sene önce bir mağazada ayakkabılara bakıyordum ve hepsi çok süslü, ağır ve aşırı pahalı geldi. Kimse şık, seksi ve zarif ayakkabı yapmıyordu. Çoğunda tüyler, kristaller, platformlar vs ön plandaydı. Oysa kadınlar hem güzel hem de giyilebilen ayakkabıları hak ediyorlar. Olay heykel yapar gibi ayakkabı yapmak olmamalı. Ben tasarımlarımı yaparken, "seksi" ve "rahat" olmalarını istiyorum. Çünkü rahat değilseniz, seksi olamazsınız. 

- It is great to see a designer who wants us to be comfortable. And I loved your last sentence. That is a quote that must pass onto generations :) / Sonunda bir tasarımcının bizim rahatlığımızı düşündüğünü görmek çok güzel. Özellikle son cümlenin nesiller boyu aktarılmasını istiyoruz tüm kadınlar olarak :)
- But that is the reality. I have been invited to many weddings this summer. I love dancing and I love dancing with sexy women wearing nice heels but like in almost everywhere, they take off their shoes in the middle of the evening and dance bare foot. We pay special attention to the inclination, the padding and all those technical details to make women walk in comfort with their Aquazzura heels. Of course, this vary from model to model but still, women should not suffer for style :)
Ama gerçek bu. Bu yaz birçok düğüne davet edildim ve düğünlerde piste ilk çıkan hep ben olurum. Tabii kadınların çoğu ayakkabılarının acıtması sebebiyle ya masadan kalkmıyor ya da gecenin daha ortasında ayakkabıları çıkarıp geceye çıplak ayak devam ediyorlar. Biz ayakkabılarımızın üretimine geçmeden ayakkabının iç eğimine, içindeki destekleyici maddelere kadar her teknik detaya çok önem veriyoruz ve seri üretime geçmeden, devamlı birlikte çalıştığımız, farklı ayak tiplerine sahip kızlar ile denemeler yapıyoruz. Elbette burnu sivri kapalı bir model, örneğin bizim "Sexy Thing" kadar rahat olamaz çünkü "Sexy Thing" eldiven gibi sarıyor ayağı ancak yine de kadınlar, şıklık için acı çekmemeli ve ben bir tasarımcı olarak elimden geleni yapıyorum. :)
- What was your first design for Aquazzura? / Kendi markan için ilk tasarımın hangisiydi?
- Aquazzura was born in Capri. I love Capri, it is very Italian and also modern. Blue Water=Aquazzura comes from the gorgeous Capri. I’ve been in Italy for almost 10 years and I wanted to dedicate my brand to Italy, the modern Italian elegance. Italians know how to mix chic and casual. Never too much, always with a great balance. Sexy Thing was one of my first designs for Aquazzura and I think that represents Italian elegance at the best level.
Aquazzura aslında Capri'de doğdu. Capri'yi çok seviyorum; çok İtalyan ve çok modern. Zaten markamın ismi Mavi Su anlamına gelen Aquazzura da oradan ilham alarak çıktı ortaya. Yaklaşık 10 senedir İtalya'da yaşıyorum ve koleksiyonu İtalya'ya, İtalyan zarafetine adamak istedim. İlk tasarımlarımdan biri senin de severek giydiğin "Sexy Thing". İtalyan zarafetini güzel yansıttığını düşünüyorum. Yılan derisini de çok seviyorum. Markamın bir nevi imzası haline gelen yılan derilerinin rengini her sezon çeşitli şeylerden ilham alarak belirliyorum.

- Being very young and very successful, can you tell a key element that leads to success based on your past work experiences? This might influence young designers. / Geçmişten bugüne tecrübelerin esnasında, iş hayatı veya tasarım ile ilgili öğrendiğin en kilit şey nedir? Genç tasarımcılara aktarmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
- The most important thing is I can say is trust your instincts. Nowadays, it is quite difficult but at the end of the day, what really matters is what you really like and your aesthetics. For production, you need to keep the best quality because if you are a small designer company, you have the full control on the quality and you must take advantage of it. 
En önemlisi içgüdüne güvenmek. Tasarımda farklı ve net bir bakış açın olacak ve içgüdülerine güveneceksin. Kalitene de çok önem vermek zorundasın, özellikle benim gibi butik bir markaysan... Çünkü büyük markalar çok sayıda ürün yaptıklarından dolayı bazen kaliteden ödün verebiliyor ancak butik bir marka iken kalite üzerinde daha tam bir kontrol imkanın var. O sebeple biz her zaman yüksek kaliteli ürün üretiyoruz, bunu işe yeni başlayanlara da tavsiye ederim.
Aquazzura New Season (more will be on the Aquazzura studio post next week on Stylishtimes.net)
- How about trends? / Moda akımları ile ilgili ne düşünüyorsun?
Good design should be timeless. Most of my shoes are not trendy. They are fashionable but I believe that they are timeless. If you buy a pair of shoes from me, I would love to see women wearing them for many years. I hate when you buy a pair of shoes and next year, you cannot wear it because it was last seasons'.
Iyi tasarımın zamansız olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin benim ayakkabılarım modaya uygun ama zamansız tasarımlar. Benim koleksiyonlarımdan aldığınız ayakkabıları senelerce, demode olmadan giyebilirsiniz. Bir ayakkabı aldığınızda bir sezon sonra giyememe olayından hiç hoşlanmıyorum.

- Do you follow blogs? / Blogları takip ediyor musun?
- Yes, I do! Of course, these days nobody can deny the importance of the social media. We are in an age of individuality. Everybody has a voice now. I like how people express themself in an individual way. And now, people have direct access to designers and we as designers have direct access to our customers. I really enjoy seeing beautiful girls wearing Aquazzura and I follow them on instagram. I love instagram these days. I love Tommy Ton, a great blog for following streetstyle. From Turkey, I follow Stylishtimes; your blog and Luxury Shoppers. I also follow many others on instagram... I am not very good with names but great with images so I follow one through another and it is great to see how different girls or bloggers work your shoes differently.
Evet, özellikle Instagram üzerinden devamlı takipteyim. Artık bireysellik çağındayız, herkesin sesi duyuluyor ve herkes kendini özgünce ifade edebiliyor. Bir tasarımcı olarak beni mutlu eden şey, ayakkabılarımı kimlerin aldığını, alanların onları nasıl kombinlediğini görebilmek. Çok blog ve instagram hesabı takip ediyorum ancak isimlerle aram kötü olduğu için aklıma sadece Tommy Ton geliyor. Eskiden beri moda haftalarındaki sokak stillerini oradan takip ediyorum. Türkiye'den de birçok blog takip ediyorum. İsmi aklıma ilk gelenler senin blogun Stylishtimes ve Luxury Shoppers...

- Thank you so much for this interview!
- Thank you for visiting me in Florence and all the best to Turkey!
Edgardo Osorio - Aysegul Uluc

4 comments:

 1. Suan sevincten ziplicam! Roportaj da fotograflar da harika, herkesin bilmek isticegi herseyi sormussun gercekten:)

  ReplyDelete
 2. roportaj tek kelimeyle harika! sorular cok profesyonel, fotograflar cok samimi. ellerine saglik :)

  ReplyDelete
 3. Harika bir röportaj olmuş!! Çok sevidm..
  CSM'in adı bile geçtiğinde ağlayacak gibi oluyorum biri beni o okula atsın :(
  Aquazzura nefis bir marka. Atölyeyi de çok merak ediyorum. Ama sevgili Edgardo ile çok farklı görüşlerimiz var. Sezonal ürünler rocks ve fashion is always uncomfortable diyorum ;)

  http://little-nerd-of-fashionworld.blogspot.com

  ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...