Thursday, 16 May 2013

Interview - L'Artisan Parfumeur

The perfume industry is huge with many international big players. We see huge ad campaigns with Hollywood stars which motivates people to buy those fragrances and in the end, we all smell the same. Many years ago, when I got tired of the same perfumes around, I met L'Artisan Parfumeur. I was in Paris and looking for a unique smell that would define me. That is how I met the beauty of niche fragrance world in person. When Sandra Godec, the International Sales Manager of L'Artisan came to Istanbul, I became very happy since I would be able to ask my questions to her to learn more about perfumes and the company.
Parfüm endüstrisi, uluslararası oyuncuları ile oldukça büyük bir dünya. Hollywood starlarının oynadığı reklamlar, dev afişler ve devamlı yenilenen kokular ile bu dünyaya karşı koymak neredeyse imkansız. Açıkcası parfümün kişiye özel bir şey olması gerektiğini düşündüğüm için, aynı masada 3 kişinin de aynı şekilde kokması beni düşündürüyor zaman zaman. Yıllar önce bir Paris seyahatimde tanıştığım L'Artisan firmasının niş pazara yönelik çalışmaları beni çok etkilemiş ve aldığım parfümü yıllarca severek kullanmıştım. Firmanın Uluslararası Satış Müdürü Sandra Godec'in İstanbul'a geldiğini öğrendiğimde, kendisine hem firma hem de parfümler ile ilgili merak ettiklerimi soracağım için çok heyecanlandım.
My first question was probably the same question in everyone's mind. How should we choose the best perfume for ourselves? I was expecting Sandra to answer with blondes should wear this or brunettes should avoid that... But no, her answer was different and rather pleasing. She says in L'Artisan, they believe in memories. They produce perfumes for experiences and they recommend us to listen to our inner voice when we smell a fragrance and to see if that reminds us something from our past.   Aklımdaki ilk soru, aslında birçoğumuzun merak ettiği bir konuydu. Kendimiz için en doğru parfümü nasıl seçeriz? Beklediğim cevap; esmerler şunları sarışınlar bunları şeklinde iken Sandra beni oldukça şaşırtan ancak bir yandan da mutlu eden bir yanıt verdi. L'Artisan firması olarak "hatıralara" inandıklarını söyledi. Yaşanmış tecrübeler için parfümler ürettiklerini ve bizim de parfümümüzü seçerken iç sesimize kulak vermemiz gerektiğini belirtti.
The most fascinating example of the perfume for memories is Drole de Rose. Perfumer wanted to revoke memories about her mother and the outcome is the magnificent fragrance which smells exactly like our mothers' lipstick.
Hatıralar için parfüme en güzel örnek Drole de Rose isimli parfümleri belki de. Parfümör, annesi ile ilgili anılarını canlandırmak istemiş ve ortaya annelerimizin ruju gibi kokan harika bir eser çıkmış.
There are also a big variety of perfumes to remind us our experiences in different cities around the world. Here are my 2 favorites for Istanbul and Paris lovers.
Sadece hatıralar değil aynı zamanda seyahatlerimizdeki tecrübelerimizi de bizlere anımsatacak birçok farklı parfüm çeşidi bulunuyor koleksiyonlarında. Benim favorilerim Paris gecelerini ve Istanbul'u hatırlatan bu 2 başarılı parfüm.
In addition to the perfumes, I am also in love with the Amber Balls. These handmade terracota balls are both decorative and leave a great smell in your living room or offices. They will produce the white version in the end of this year.
Parfümlerin yanı sıra, ev ve ofis ortamınız için hem dekoratif hem de harika kokular yayan Amber Topları benim favori ürünüm olmuş durumda. El yapımı olduğu için hepsi birbirinden farklı bu güzel ürünün beyazı yıl sonunda raflarda yerini almaya başlamış olacak. Bu ürünü ve tüm parfüm çeşitlerini Harvey Nichols mağazasında bulabilirsiniz.
Thanks a lot to Sandra Godec for the small journey in the world of L'Artisan Parfumeur, which was founded in 1976 by Jean Laporte in Paris.
1976'da Paris'te Jean Laporte tarafından kurulan, halen üretimi Paris'te, merkez ofisleri Londra'da bulunan L'Artisan Parfumeur dünyasında yaptığımız kısa seyahat için Sandra Godec'e çok teşekkürler.

1 comment:

  1. lovely post, recently been to a parfumeur in France. you can check on my blog. meanwhile, come by to see my new outfit - see you!
     outfit post @themilanomode  How to Wear Military & Sporty?
    ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...