Thursday, 26 July 2012

I am a shoe... and you?

We all love fashion and we all love shoes. So how about reading a story through the eyes of our shoes?? My jet-setter and fashionista friend Fidan Bagirova wrote a super-fun book called "I am a shoe... and you?" and now the book is available on amazon.com & amazon.co.uk . I was lucky to read the draft of the book before it hit the shelves and I strongly recommend it if you like wandering in a world of fashion and luxury. I interviewed Fidan for you so that you can get to know her better and she was so kind to giveaway one of her books to a lucky reader of my blog :)
Hepimiz modayı ve ayakkabıları seviyoruz. Peki o zaman ayakkabıların gözünden bir hikaye okumaya ne dersiniz? Modasever, jet-setter arkadaşım Fidan Bağırova orjinal ismi başlıkta yazan, Türkçesi "Ben bir ayakkabıyım, ya sen?" olan inanılmaz eğlenceli bir kitap yazdı. Kitap şu an amazon.com ve amazon.co.uk 'de satışta. Ben kitap basılmadan evvelki son taslağı görebilen şanslı insanlardan biri olarak kitabı tavsiye ederim, özellikle de moda ve lüks hakkında okumayı seviyorsanız. Fidan'ı daha iyi tanımanız için kendisiyle bir röportaj yaptım ve o da, blogumun şanslı bir okuyucusuna kitabından hediye etmek istedi. 

- Congratulations for your book. Can you please tell us about yourself? / Kitabın için tebrik ederim. Biraz kendinden bahseder misin?
- I am originally from Azerbaijan, but I grew up in Geneva, Switzerland where I went to school and did my bachelors degree in International relations with a minor in media. Later I completed my Masters degree in International Journalism in London City University. After my graduation, I travelled to NY and Los Angeles; those were my main source of inspiration for “I am a shoe…and you?”. I always enjoyed writing fiction stories. I find it amusing and a nice way of distracting myself. Combining fiction and fashion really made it a highly pleasurable writing experience. / Aslen Azeriyim ancak Cenevre'de büyüdüm, eğitimimi orada gördüm ve üniversite tahsilimi de orada Uluslararası İlişkiler üzerine tamamladım. Daha sonra London City Üniversitesi'nde Uluslararası Gazetecilik üzerine master yaptım. Mezun olduktan sonra, kitabım için ilham kaynağım olan New York ve Los Angeles'a seyahatlerim oldu. Kurgu hikayeler yazmayı hep sevmişimdir. Kurgu ile modayı kombinleyerek yazmak çok güzel bir tecrübe oldu.

- Is this your first book? /  Bu ilk kitabın mı?
- This is my first published book and there is more to come. / Bu benim yayınlanmış ilk kitabım ve dahası gelecek.
- What inspired you while writing this book? / Bu kitabı yazarken sana ilham veren neydi?
- I was desperate to read something light and fun but there was nothing out there. So I decided to write this novel to cheer myself up really, and take my mind off the serious global issues that currently dominate world headlines. I like to think of shoes as living things with souls (not just soles) and thought it would be amusing to portray the world through the eyes of pretty little pumps. / Hafif ve eğlenceli kitaplar okuma arayışındaydım ancak maalesef aradığımı bulamıyordum. O sebeple açıkcası öncelikle kendimi eğlendirmek ve dünyada gelişen ciddi olaylardan biraz olsun uzaklaştırabilmek için bu kitabı yazmaya karar verdim. Ayakkabıları ruhu olan canlı eşyalar olarak düşünmeyi seviyorum ve onların gözünden dünyayı portrelemenin eğlenceli olacağını düşündüm.

- What made you write about shoes? / Neden ayakkabı?
Initially I chose to write about shoes for an assignment in my Masters program in London. I wrote a piece that I later continued and eventually it became a book. I think it is interesting to think of a pair of shoes as twin sisters. I describe the shoe’s viewpoint and observations about human society. I unravel the relationship between the shoe and the owner’s while I also portray the everyday life of a shoe./ Aslında ayakkabılar ile ilgili ilk yazımı Londra'da master yaparken bir ödev için yazmıştım. Daha sonra üzerinde çalışmaya devam ettim ve kitap haline geldi. Bence ayakkabıları ikiz kardeşler olarak düşünmek çok ilginç. Ben bu ayakkabıların bakış açısını ve insanlar hakkındaki gözlemlerini, bir yandan da ayakkabı ve sahibi arasındaki ilişkiyi çözümlerken bir ayakkabının günlük hayatını anlatıyorum.

I know that you are a fashionista and you travel the world. Which city in the world is your favorite for shopping? / Senin moda ile ne kadar içiçe olduğunu ve sürekli seyahat ettiğini biliyorum. Senin en favori alışveriş şehrin neresi?  
- My favorite city for shopping is by far New York. I love it that there’s absolutely everything one can dream of, the choice is incredibly vast. I enjoy the sales times, there’s many good deals out there that make the shopping experience less guilty and more fun, exciting and amusing! / Bu sorunun cevabı açık ara New York. Orayı çok seviyorum çünkü bir insanın hayal ettiği her şeyi barındırıyor, inanılmaz geniş alternatifler mevcut. İndirim dönemlerini de çok seviyorum, harika parçalar yakalanabiliyor ve bu sayede alışveriş yapmak çok daha az vicdan azabıyla çok eğlenceli hale geliyor.

 - As a style blog, my stylish readers would love to hear the must-shop stores in NYC? / Bir stil blogu olarak, stil sahibi okuyucularım, senin New York'daki alışveriş noktalarını duymak isterler.
- I love to mix and match different brands, I feel that it adds a personal touch and gives an outfit a touch of character. My favorite stores in NY are Intermix, Barney’s, Bergdorf Goodman, Saks Fifth, Henri Bendel, Alice and Olivia, Blue&Cream, Zara, BCBG and I absolutely love outlet stores, there’s always a few hidden jewels inside the big chunk of clothes or shoes; its only about digging out and finding the right apparel. Personally I don’t mind the season as long as the item is aesthetic and uplifts my mood. / Ben değişik markaları birarada kullanmayı seviyorum, böylece görüntüde ayrı bir karakter oluyor. NY'daki favori mağazalarım, Intermix, Barney's, Bergdorf Goodman, Saks Fifth, Henri Bendel, Alice and Olivia, Blue&Cream, Zara, BCBG ve outler mağazalar. Kıyafetlerin sezonu benim için çok muhim olmadığından, o kıyafet yığınlarının arasından harika parçalara kavuşmak mümkün olabiliyor.
- I am sure when people read your book, they will wonder who the designer of Ellie and Bernie in your real world is. In other words, who is your favorite shoe designer? / Kitabını okuyanlar Ellie ve Bernie'nin kim olduğunu merak edecekler; diğer bir deyişle senin favori ayakkabı tasarımcını.
- Christian Louboutin is amongst my favorite for his trendy shoe designs, nevertheless I have a few favorite shoe designers. These days, I go for a lot of Sergio Rossis, Fendis, Giuseppe Zanottis and Charlotte Olympias, Walter Steigers. I find them extremely comfortable and at the same time very stunning, chic and elegant. For flats, I like Tori Burch, Lanvin and Chanel ballerinas. / Christian Louboutin favorilerimden biri ancak Sergio Rossi, Fendis, Giuseppe Zanotti, Charlotte Olympia, Walter Steiger gibi markaları da çok rahat ve şık buluyorum. Babetlerde ise Tori Burch, Lanvin ve Chanel favorilerim.

- What are your plans now? Is there another book on the way? / Şu anki planların neler, yolda yeni bir kitap var mı?
- I am getting a lot of reviews from my readers and I am very happy that they are enjoying what they have read. I am currently working on my second novel about a young scandalous fashionista and her adventures. / Okuyucularımdan harika eleştiriler alıyorum ve bundan dolayı çok mutluyum. Şu anda ikinci romanım üzerine çalışıyorum; genç, skandallar içinde yaşayan bir modasever kizin hayatını anlatacağım.

Fidan, who is also deeply interested in human psychology says "I have observed that society places more importance on material objects and the level of communication amongst people are diminishing and due to this reason quality relationships are deteriorating. In my novel, the two jet setter girls place shoes higher than anything, even themselves for that matter. When they wake up as shoes, I tried showing their evolution and integration into the shoe reality and how gratitude plays a major role in life.".
Moda ile olduğu kadar insan psikolojisiyle de yakından ilgili olan Fidan, "Insanlar artık maddesel şeylere daha çok önem veriyorlar, o sebeple insanlar arası iletişim seviyesi giderek düşüyor ve ilişkilerin kalitesi zarar görüyor. Romanımda, iki jet-setter kız, ayakkabıları her şeyden daha değerli görüyor, kendilerinden bile. Bir gün uyandıklarında ayakkabı olan kızların hayatları ve bakış açılarındaki değişimi ve şükretmenin önemini anlattım" diye açıklıyor kitabının mesajını.

As I mentioned above, Fidan is giving away one of her books to a lucky reader. Steps to enter this giveaway are simple.

- Like my blog's Facebook page http://www.facebook.com/StylishTimes
- Like the Facebook page of I am a shoe... and you? http://www.facebook.com/IAmAShoeAndYou
- Follow my blog by clicking on Join this Site on the left of the blog
- Leave a comment with your Facebook name and city you live in

Yukarıda da bahsettiğim üzere, Fidan, şanslı bir okuyucuya kitabından bir adet hediye edecek. Bu çekilişe katılmak çok kolay, adımlar şöyle:

- Blogumun Facebook sayfasını "beğen"mek  http://www.facebook.com/StylishTimes
- Kitabın Facebook sayfasını "beğen"mek http://www.facebook.com/IAmAShoeAndYou
- Blogun solundaki "Join this Site" yazısına tıklayarak blogumun takipçisi olmak
- Bu yazının altına, Facebook isminizi ve yaşadığınız şehri yazan bir yorum bırakmak

The winner will be announced on the 2nd of August via random.org / Kazanan 2 Ağustos'ta random.org ile belirlenecek ve açıklanacak. Bol şans!

10 comments:

 1. It's so lucky for me to find your blog! So great! Just one suggestion: It will be better and easier to follow if your blog can offer rrs subscription service.

  ReplyDelete
 2. Guzel bir kitapa benziyor, soylesi cok hos olmus. Kitabida almak lazim:)X

  Whiteperla

  ReplyDelete
 3. seninle ilgili herşey zaten tamamdı, şimdi kitabın sayfasını da beğendim kitabın adı beni benden aldı zaten, mutlaka okumalıyım!!
  Enda Çağal
  http://detailsbyenda.blogspot.com/
  http://www.facebook.com/detailsbyenda

  ReplyDelete
 4. Great interview ! Congrats Fidan ! X

  ReplyDelete
 5. Great interview ! Congrats Fidan ! X

  ReplyDelete
 6. Great interview! I'm sure her book is amazing as well!
  Thank you so much for commenting on my blog!

  ReplyDelete
 7. Ne guzel bir haber bu ! Ben yorum birakiyor ama cekisilise katilmiyorum cunku kitaplarimi satin almayi cok severimmm.. Mutlaka alip tatilde okuyacagim (tatil icin cok eglenceli olacaktir diye dusundum)

  sevgiler tatlim ;)

  ReplyDelete
 8. I read a few pages its so exciting jet set shoes talking about their adventures! Love it! Well done Fidan Bagirova is the new Sophie Kinsella!

  ReplyDelete
 9. I like very much ! Bravo , Fidan ! Hugs from Zara :)

  ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...