Thursday, 10 May 2012

Visiting Audi Factory

In Munich, I was lucky that I had the opportunity to visit Audi factory and meet their CEO Mr.Rupert Stadler. Unfortunately, taking photos inside the factory was not allowed, however, I must say it was very very impressive to see how a piece of steel sheet turns into a car. They showed us all steps of car manufacturing and to me, the body shop area was the most fun since they had several robots doing all the welding job and I am talking about big, very big robots. / Münih'te Audi'nin fabrikasını gezme ve CEO'ları Rupert Stadler ile tanışma fırsatım oldu. Fabrika içinde fotoğraf çekmek yasak olduğu için üretimden görüntüler paylaşamayacağım ancak itiraf etmeliyim ki çelik bir levhanın arabaya dönüşme evrelerini izlemek inanılmaz etkileyiciydi. Adım adım her safhayı gördüm ancak beni en çok etkileyen "body shop" alanındaki robotlar ve yaptıkları işlerdi. Aynı anda belki yüzlerce robot, devasa robotlar, parçaları taşıyor, ölçüyor, biçiyor ve kaynak yapıyor.
Despite the automation, human power and talent are still needed and at Audi, they have the cars on rolling bands and workers install pieces and accessories while the cars run on those bands. Each unit has 88 seconds to finish their job. I found that pretty amazing. / Yüksek otomasyona rağmen insan gücüne ihtiyaç elbette var ancak Audi bunun da sistematik yolunu bulmuş. Arabalar, dış kasası bitmiş haldeyken yürüyen bantlara yerleştiriliyor ve bu bant üzerinde tüm uniteleri geziyor. Her unitedeki ekip işlerini 88 saniyede bitirmek zorunda. Çünkü bant durmuyor. Bence bu çok etkileyici bir yöntem.
Rupert Stadler in his R8 GT
The CEO of Audi, Rupert Stadler was the keynote speaker of the conference I attended, so he came to Tegernsee to speak about Audi and their goals. He gave many useful information about Audi's current situation and how they manage the future. He stated that they have beaten Mercedes in number of cars delivered in the 1st quarter of 2012. BMW was the leader in the competition of these 3 German car producers in Q1 but we'll see the figures in the coming months. / Audi'nin CEO'su Rupert Stadler, Tegernsee'de katıldığım konferansda konuşmacıydı. Audi ve hedefleri ile ilgili birçok bilgi veren Stadler, 2012 ilk çeyrekte, satılan araba sayılarında Mercedes'in önüne geçtiklerini ve BMW'yi hemen arkasından takip ettiklerini belirtti.
Balenciaga handbag/çanta, Leather jacket from London, GAP pants/pantalon, Tod's shoes/ayakkabı

5 comments:

 1. Love your bag and scarf! What a great time--interesting about how fast the cars are made too!

  ReplyDelete
 2. ee super bir gezi olmus.. kendine araba begendin mi ? :))

  ReplyDelete
 3. You look great sweetie! I especially love your chic scarf and shoes! :)

  Take care,Daniella xox

  ReplyDelete
 4. HARIKAAAAAAAAAAA GEZIIII :)) YUZLERCE FISTIK ARABA MIS GIBI

  ReplyDelete
 5. Değişik bir gezi olmuş keyif almışşsındır muhakkak. Çok müsait bir yüz yapın var bob modeli saç kestirmeye ne dersin ... Sevgi ve saygılarımla

  ReplyDelete

Thanks for your comments! Google hesabiniz yoksa "Anonymous"a tiklayarak yazabilirsiniz. Yorumlariniz icin tesekkurler :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...